Piretin koji se nalazi u samonikloj biljci buhač efikasno uništava štetne insekte u bašti!
Kako da pobedite lisne vaši, krpelje, komarce i voćne paukove koji vam uništavaju baštu, voćnjak i lepe letnje večeri?
Da li je neophodno da zaspete dvorište i baštu otrovima? Ako znate tajne starinskog prirodnog insekticida, možete lako da se odbranite od ovih napasti uz pomoć biljke buhač, piše Lepa & Srećna.
Buhač (Chrysanthemum cinerariifolium) ili buvač, divlji pelin, dalmatinska hrizantema je biljka koja se nekada uzgajala u velikim količinama i koja je izvor prirodnog insekticida. Buhač potiče iz Dalmacije gde raste na kamenitim pašnjacima, ali ga nalazimo i u Francuskoj i Keniji, gde ga dosta proizvode. Kenija se čak smatra najvećim proizvođačem.
Buhač se uzgaja zbog svojih cvetnih glavica iz kojih se preradom i sušenjem dobija hemijska supstanca koja se zove piretin. Piretin se upotrebljava kao odličan, prirodan insekticid u organskoj proizvodnji koja ima svojstvo da kontroliše odnosno odbija veliki broj insekata bez štetnog uticaja na okolinu.
PROČITAJTE JOŠ: ZAŠTO VAŠE SOBNO CVEĆE VENE: evo kako prepoznati obolelu biljku (SAVETI ZA SUZBIJANJE GLJIVICA)
Piretin iz ove biljke uništava štetočine a ne ugrožava čoveka, životinje i biljke, veoma brzo se razgrađuje i njegovom prirodnom upotrebom nestaju svi insekti koje štete pri organskoj proizvodnji voća, povrća i biljaka.
Ova biljka je korisna i u medicini pogotovu u lečenju crevnih infekcija, što posebno naglašava njegovo neotrovno dejstvo.
Buhač je vrlo otporna biljka koju možete da uzgajate i u vašoj bašti, a da biste ga upotrebljavali kao insekticid, možete lako da pripremite sredstvo od ove biljke.
Evo recepta za primenu: cvetovi se preliju vrelom vodom i ostavljaju se da odstoje nekoliko sati u vodi ili jedan dan zatim se voda procedi i ta tečnost se koristi u voćnjaku ili povrtnjaku po potrebi.
AKO želite i da ga gajite, pogledajte KAKO na sledećoj stranici