Grab je odlična vrsta za žive ograde: radi se o izdržljivoj listopadnoj vrsti koja zimi dugo zadržava suve listove na granama, tako da sve do nicanja mladog lišća u rano proleće i dalje pruža određen zaklon od pogleda. Žive ograde od graba su tokom cele godine omiljeno sklonište vrabaca pa će pored estetske, ekološke i funkcionalne uloge u vašem vrtu kulisa od graba biti prava mala anti-stres zona za sve koji uživaju u žamoru i cvrkutu ptica. 

PROČITAJTE JOŠ: Živa ograda od ribizle

Za sadnju smo odabrali obični grab (Carpinus betulus), i to mlade sadnice golog korena visoke 100-125 cm, dvaput presađene tokom uzgoja u rasadniku. Tačan broj potrebnih sadnica zavisi od planirane dužine žive ograde, ali i od njihove veličine i kvaliteta. Računajte da će vam trebati tri-četiri sadnice po dužnom metru. Želite li da se živica brže zatvori, odlučite se za veći broj, to jest četiri sadnice po dužnom metru. Dakle, za živicu dužine osam metara trebaće vam 32 sadnice. 

  1. RAZAPNITE KANAP između dva kočića da biste označili tačnu trasu žive ograde. Tako nećete vijugati pri sadnji.
  2. MOTIKOM SKINITE TRATINU i zatim
  3. ISKOPAJTE JARAK u koji ćete posaditi sadnice. Jarak neka bude oko 1,5 puta dublji i širi od korenja grabovih sadnica. Dodatnim riljanjem dna jarka olakšaćete ukorenjivanje sadnica.
  4. PRIPREMITE SADNICE: izvadite ih iz kofe s vodom gde ste natopili korenje i presecite uzicu.
  5. SKRATITE KORENJE, a oštećene delove potpuno odsecite. Za upijanje vode i hranljivih materija važan je što veći udeo finog tankog korenja, pa na njega valja paziti.
  6. RASPOREDITE SADNICE uz jarak na željenom rastojanju. Nemojte ih još stavljati u jarak niti zatrpavati. Tako ćete biti sigurni da imate dovoljno sadnica i po potrebi možete i malo ispraviti raspored.
  7. ZA SADNJU ŽIVICE potrebne su najmanje dve osobe: dok jedna drži sadnicu, druga zatrpava. Na taj način lako je održavati razmak i potrebnu dubinu sadnje. Sadite na istu dubinu na kojoj su sadnice bile posađene u rasadniku.
  8. UGAZITE ZEMLJU oko sadnica, pritom ih malo protresite i po potrebi uspravite.
  9. OREŽITE SADNICE posle sadnje da se lepo razgranaju. Preporučuje se da sve sadnice skratiti napola.
  10. OBILNO ZALIJTE posađenu živicu. Svrha zalivanja nije samo natapanje tla, nego i njegovo sleganje oko korenja, čime se izbacuju i vazdušni džepovi. Na kraju
  11. MALČIRAJTE KOMPOSTIRANOM USITNJENOM KOROM u sloju debljine 4-5 centimetara. Malč koči rast korova, štiti tlo od isušivanja i stvara povoljne uslove za ukorenjivanje sadnica.
  12. GOTOVA ŽIVA OGRADA ima idealne uslove za novi rast i razvoj sledećeg proleća, kada prolista i počnu da joj niču mladi izbojci.

PROČITAJTE JOŠ: Grab na špaliru

      Izvor: Lisa / Moja lepa bašta