Mnoge sorte žalfije su vrlo dekorativne, ali često je sadimo i da bismo imali pri ruci ovu korisnu biljku - kako za zdravstvene tako i za kulinarske potrebe.
Ukoliko se odlučite da je sami razmnožavate, uštedećete novac umesto da mlade biljke kupujete po supermarketima i pijacama. Prilikom sađenja žalfije obavezno treba obratiti pažnju na iskorišćavanje najboljeg mogućeg prostora u bašti, a ukoliko komšija ima uspešnu žalfiju, savetujemo da preuzmete seme od njega.
Žalfiju je najbolje posaditi na proleće jer će, iako se njeni listovi koriste tokom cele godine, najbolja je letnja berba. Vrhove izdanka žalfije treba poseći, a najbolje je da to učinite oštrim nožem ili makazama koje ste dezinfikovali alkoholom. Poskidajte sve listiće osim poslenja 2-3 lisna para na vrhu.
PROČITAJTE JOŠ: 6 vrsta žalfije za koje do sada možda niste znali
Tako ćete omogućiti da se kasnije koren mnogo brže i bolje razvija. Što se rasađivanja tiče, reznice zabodite u plitku posudu na dubinu od oko 2 cm, poprskajte vodom i zemlju održavajte vlažnom. Kada se rasad ožili, presadite ga.
Inače, za ovu biljku se smatra da doprinosi dugovečnosti posebno zato što je pre otkrića antibiotika korišćena za lečenje raznih bolesti. Takođe, kada je u pitanju italijanska kuhinja, žalfija je - pored ruzmarina - najrasprostranjeniji začin.
PROČITAJTE JOŠ: Goveđi gulaš sa žalfijom i vinom
Izvor: Lisa / Moja lepa bašta
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka