Priroda nas u jesen daruje raznobojnim lišćem, u svim nijansama. To treba preseliti i u baštu ako želimo da u njoj uživamo. Svi znamo za veliku radost u proleće posle snežne zime kada ugledamo prvi rascvetali žbun ili voćku, na mirise u aprilu i maju. Ipak, i jesen sa svojim bojama može biti impresivna. 

Kažu da se umešnost pejzažnog arhitekte ogleda u tome koliko je uspeo da baštu projektuje tako da izgleda kao da je „ukradena” iz prirode. Ovaj predlog je pokušaj u tom pravcu. Čini se kao da je sve to baš tu od prirode raslo, ali ne treba zaboraviti da je najteže kopirati prirodu.

Ova koncepcija vrta svodi se na tri grupacije biljaka različite veličine. Pri tom se najviše vodilo racuna o izboru biljaka koje u jesen daju zaista impresivan kolorit. Tu je zlatna gledicija čije lišće menja boju od žute i zelene do braonkaste u jesen. 

Mladi listovi na crvenolisnoj bukvi su tamni, a u jesen postaju smedji. Kod ukrasnih trava izbor je pao na penisetum i kinesku šaš. Tu je i hortenzija koja nas cvetnim loptama raduje od leta do pozne jeseni, a može da podnese i zasenčena mesta. Isto važi i za hostu ili funkiju, koja je obično bela, ali je ovde izabrana vrsta sa lila cvetom i lišćem plavozelenih ivica. Cvasti srebrne sveće i lila zvezdana doprinose ukupnoj lepoti. Ali ne zaboravimo ni divlju ružu, koja svojim šipurcima u jesen izgleda veoma dekorativno.

Dragana Tucović-Baranac, pejzažni arhitekta JKP„Zelenilo – Beograd”


Legenda (skica je u galeriji):

1. Živa ograda od crvene bukve (Fagus sylvatica), koja dobro podnosi orezivanje, žuto-smeđe boje u jesen, visina pri kupovini 125-150 cm, 45 kom.
2. Crvena bukva (Fagus sylvatica „Purpurea”), drvo loptaste krošnje, kad se pojave, listovi su tamnocrvene boje, a u jesen smeđecrveni, visine 15 m, biljka s busenom, visine 225-250 cm, 1 kom.
3. Funkija (Hosta hybr.), žuti listovi u obliku srca sa širokom plavozelenom ivicom, za polusenku, cvetovi u boji lavande od jula do avgusta, visina 45-60 cm, 10 kom.
4. Loptasta hortenzija (Hydrangea arborescens), ukrasni žbun do 1,3 m, krupne bele loptaste cvasti od juna do septembra, 2 kom.
5. Oktobarska srebrna sveća (Cimicifuga simplex), snežnobele cvasti od septembra do oktobra, visina 120-150 cm, 5 kom.
6. Divlja ruža (Rosa canina), domaća divlja ruža s mnoštvom rozecrvenih cvetova, jestivi šipurci od septembra, visine do 3 m, 1 kom.
7. Zvezdan (Aster sp.), lilaplavi cvetovi od oktobra do novembra visina 150 cm, 10 kom.
8. Kineska šaš (Miscanthus sinensis), srebrnastobeli cvetovi od septembra do novembra, visina 120-170 cm, 1 kom.
9. Ruselina (Phlomis russeliana), pokrivač tla, žute etažne cvasti neobičnog oblika od juna do jula, visina 30-100 cm,15 kom.
10. Zlatna gledičija (Gleditsia triacanthos), sporo raste, bez trnja, nisko drvo kratkog stabla, razgranate valjkaste,krošnje, visina do 10 m, žuti perasti listovi, smeđežute boje u jesen, beli mirisni cvetovi,u junu, visina pri kupovini 150-200 cm, 2 kom.
11. Penisetum (Pennisetum alopecuriodes), žutosmeđe cvasti od avgusta, lepe boje u jesen, visina 60-80 cm, 15 kom.

LepaiSrecna Najteže je kopirati prirodu, a u ovoj bašti se čini kao da je sve to baš oduvek tu raslo. To je rezultat velike umešnosti pejzažnog arhitekte koji je uspeo da kreira impresivan vrt za sva godišnja doba. Jedna od tajni krije se u veličini odabranih biljaka.