Kada zauzmete mesto na ležaljci u bašti tokom vedrog letnjeg dana, dok uživate u prijatnoj toploti, pred vašim očima iskrsavaju boje vatre: žuta, narandžasta i crvena, pune energije i strasti. Ali ipak treba znati da našem podneblju leto ne donosi uvek ono što je obećalo i ono što očekujemo. 

Periodi s temperaturama ispod 20°C nisu nikakva retkost, kao i česte promene temperature i vremena. Ali utoliko je bolje ukoliko su boje u bašti tople, a biljke mogu da prebrode kratku fazu s nižim temperaturama i ponovo zasijaju u najlepšem svetlu.

• Plameni ljiljan (Hemerocallis): „Barcelona”, „Burning Daylight”, „Crimson Pirate”, „Elijah”, „Hot Town”, „Invictus”
• Helenijum (Helenium): „Baudirektor Linne”, „Flammenrad”, „Feuersiegel”, „Waltraud", „Wonadonga”
• Monarda (Monarda): „Fireball”, „Jacob Cline”, „Squaw”
• Plamena sveća (Kniphofia): „Express”, „Grandiflora”, „Royal Standard”
• Heliopsis (Heliopsis): „Asahi”, „Mars”, „Prärie Sunset”, „Venus”
• Gailardia (Gaillardia): „Burgunder”, „Fackelschein”, „Kobold”
• Koreopsis (Coreopsis): „Early Sunrise”, „Limerock Ruby”

Ovde možete da dodate i brojne sorte ruža i jednogodišnje cvetne lepotice, kao što su crvena žalfija, kadifica ili lobelija. Iz pozadine blistaju suncokreti koji sve nadvisuju. Kao šlag na tortu u leju su unete tople boje gomoljastih biljaka koje dugo cvetaju, kao što su kana (Canna), dalija i montbrecija. Ova poslednja dovodi igru do vrhunca, tako što njeni cvetovi toplih boja, nalik na plamičke, krase dugačke stabljike.

U senovitim oblastima cvetnice u vatrenim bojama zauzimaju manje istaknut položaj, kao da svojim temperamentom ne žele da remete mir u hladnim delovima bašte.  Izuzetak koji cveta u pozno leto jesu astilbe u jarkocrvenoj boji, recimo sorte „Glut” ili „Rotlicht”.

Upadljivim cvetovima u jarkožutoj, narandžastoj ili crvenoj boji predstavljaju se pre svega lantana (Lantana), anđeoska trubica (Brugmansia), kafeno drvo (Erythrina) i kalistemon (Callistemon). Manje spektakularno, ali isto tako šareno, pojavljuju se sitnije zvezde u saksijama kao što su petunije, muškatle i nemezije.  Za leju u polusenci pogodne su, na primer, japanska crvena trava i nesvakidašnje nove sorte koralnog zvončića. Dugo je kod purpurnog zvončića (Heuchera) dominiralo lišće u tamnozelenoj i purpurnoj boji. Nove sorte krase svetli narandžasti i crveni tonovi, a primeri su „Creme Brulche” , „Caramel”, „Miracle” i „Peach Flambe”.

Budite oprezni: ukoliko dominira crvena boja, vaša bašta delovaće manje. Tako bi u malim baštama crveni zaštitni zid protiv radoznalih pogleda mogao da stvori utisak teskobe. Na većim površinama preporučljivo je da delove udaljene od terase uredite tako da u njima dominiraju vatreni tonovi, ne bi li se atmosfera tog kutka provlačila kroz baštu kao magična privlačna tačka.