Neobično lepa i izuzetno otporna tropska cvetnica bilbergija, omiljena je i kod nas!

Englezi je zovu "prijateljska biljka", jer se lako gaji, a do sada je poznato oko 60 vrsta. 

Prepoznatljiva je po dugim listovima maslinasto zelene boje, koji obrazuju rozetu, a može da poraste do 50 cm.

Cveta najčešće na proleće, brakteje su ružičaste boje, a cvetovi cevasti i okrenuti na dole, zelene ili plave nijanse sa izraženim žutim anterama. Ova skromna brazilsko-argentinska "lepotica", najbolje uspeva na svetlom mestu, a tokom leta joj odgovara polusenka (istočna i zapadna strana).

VIŠE: Sijamska lala: egzotični dodir za vrt i jelovnik

Središnji deo rozete uvek mora da bude ispunjen sa nekoliko centimetara vode, pa je povremeno dolivajte, a jednom mesečno u potpunosti promenite u središnjem delu rozete, kako ne bi došlo do truljenja. Vodu iz levka ćete najlakše prosuti ako biljku nagnete u stranu ili okrenite naopako. Zemlju u saksiji zalivajte dva puta nedeljno tokom leta i jednom nedeljno zimi. 

Vodite računa da se zemlja u toku leta ne prosuši u potpunosti. Za zalivanje koristite destilovanu, ili prokuvanu (ohlađenu) vodu. U zavisnosti od vrste, tokom zime, bilbergiji odgovara temperatura od 7 do 12 stepeni. Prihranjuje se na 15 dana tokom leta, a zimi jednom mesečno, đubrivom za orhideje.

Za presađivanje koristite što rastresitiji supstrat, može čak i zemlja za orhideje sa dodatkom male količine treseta. Presađivanje se obavlja na proleće, jednom u tri godine. Lepota bilbergije najviše dolazi do izražaja u velikom saksijama od terakote.

Pogledajte još u našoj FOTO-GALERIJI!

Izvor: Novosti

LepaiSrecna Bilbergija, skromna brazilsko-argentinska "lepotica", najbolje uspeva na svetlom mestu, a tokom leta joj odgovara polusenka (istočna i zapadna strana). Središnji deo rozete uvek mora da bude ispunjen sa nekoliko centimetara vode...