Odaberite biljke kojima je potrebno malo vode.

Ubedljivo najviše vode potrebno je biljci botaničkog naziva Bidens, koja traži oko 100 litara po sezoni. Žednim biljkama smatraju se i scevola, petunija i verbena, sa 70 - 80 litara. Biljke iz tropskih sušnih predela (npr. balkonske muškatle) sa oko 30 litara u sezoni ubrajaju se u grupu kojoj je potrebno manje vode. Isto tako i biljke koje vole senku, kao što su lepi jova, fuksija, begonija, diascija i lobelija, traže malo vode. 

Strateški postavite otporne biljke na ekstremna staništa.

Ekstremna staništa na vrelom podnevnom suncu i stalno izložena vetru dobro su rešenje za otporne biljke koje nisu osetljive na sušu. Ove biljke isparavaju manje vode i ne opuštaju se ukoliko tokom toplih dana na prozor navučete roletne ili stavite suncobran. 

Rastresite uvek površiniski sloj u saksijama.

U velikim saksijama rastresite površinski sloj zemlje koji se skorio jer u tom slučaju vlaga iz busena ne dolazi do gornjih delova biljke i ne isparava brzo. 

Praktikujte obilnija zalivanja.

Obilno zalivanje u većim razmacima bolje je od svakodnevnog umerenog zalivanja. Da voda kojom se biljka zaliva sa suve zemlje ne bi otekla neiskorišćeno, u vodu kanite nekoliko kapi deterdženta i zalivajte u manjim porcijama. 

Nabavite žardinjere s rezervoarima

Žardinjere s rezervoarima olakšavaju zalivanje. Tako biljke mogu da apsorbuju vodu u količini koja im je potrebna. Najbolje će biti da kombinujete „istomišljenike“, tj. biljke sa istim zahtevima za vodom.