Predrag Spasić je diplomirani inženjer poljoprivrede i radi u Garden centru u Beogradu. Podelio je sa nama svoje iskustvo u odgajanju i negovanju klematisa.

Pitanje: U čemu, po vašem mišljenju, leži draž klematisa?
Odgovor: Ono što cenim kod ove biljke je, pre svega, njena enormna raznolikost po pitanju cvetova, rasta i moguanosti primene. Dugo cveta (od maja do septembra).

Pitanje: Koje sorte su najpodesnije za početnike?
Odgovor: Prikladnim se pokazao Clematis integrifolia, kao i niske sorte C. viticella. Cenjene su i sorte krupnih cvetova, kao što su “Pink Champagne”,  “Warszawska Nike”, “The President” i “Multy Blue”.

Pitanje: U čemu se ogleda kvalitet biljke?
Odgovor: Dobre biljke prepoznaju se po snažnim izdancima, zdravim i tamnozelenim listovima i dobro razvijenom korenovom sistemu. Prilikom kupovine treba paziti da biljke nemaju polomljene izdanke ili oštećenja druge vrste.

Pitanje: Navedite tri najvažnija saveta za negu.
Odgovor: Prvo klematis se mora pravilno orezati. Treba voditi računa i o ujednačenom prihranjivanju biljke. Prilikom izbora sorte važno je imati na umu i kakvo stanište namenjujete dotičnom klematisu. Preporučujemo malo dublju sadnju (2 do 5 cm).

Pitanje: Koje su najčešće greške u nezi klematisa?
Odgovor: Pogrešno orezivanje i neprikladno stanište. Pored toga često se ne vodi računa o tome da klematis u zavisnosti od sorte traži različitu količinu vode. Nije dobro da se u podnožju klematisa nalaze biljke snažnog rasta, zato što koren klematisa tako dobija jaku konkurenciju.

Pitanje: Na šta treba obratiti pažnju pri izboru saksije za klematis?
Odgovor: Preporučujem saksije trapezastog oblika koje se pri vrhu šire. Što je saksija veća, to je bolje za biljku: trebalo bi da bude zapremine najmanje 20 litara. Važno je da saksija na dnu ima široke otvore za odvod vode. Zbog klime u našim uslovima preporučujemo keramičke saksije.

Pitanje: O čemu voditi računa kod izbora supstrata i da li je klematisu potrebna specijalna zemlja?
Odgovor: Treba koristiti samo kvalitetnu zemlju za cveće. Ona treba da ima grubu strukturu i da je bogata hranljivim materijama. Ako je zemlja glinovita, treba je pomešati sa peskom.

Pitanje: Koliko često se klematis mora presadjivati?
Odgovor: Ako je moguće jednom godišnje. Najbolje vreme je u rano proleće, od februara do početka aprila.

Pitanje: Da li postoje tipične bolesti i štetočine za klematis i kako ih suzbiti?
Odgovor: Pepelnica i sušenje klematisa ubrajaju se u najčešae bolesti. Postoje brojni fungicidi protiv ovih bolesti. Klematis često napadaju i lisne vaši i puževi.

Pitanje: Koliku starost dostiže klematis u saksiji?
Odgovor: Na optimalnom staništu i pri dobroj nezi klematis može da živi oko 20 godina, pa i više. Pretpostavka je da se biljka presadjuje svake druge godine.