Mesecima cvetaju cvetovima prelepih boja, a naročito su nam drage zbog verovanja da rasteruju komarce.  Muškatle su veoma pogodne za gajenje na prozorima ili terasama, po mogućnosti na sunčanom, zaštićenom mestu. Poželjno je da se gaje u relativno manjim posudama, kako bi se tlo moglo osušiti između zalivanja. Umereno ih treba zalivati i redovno prihranjivati.

U  tu svrhu preporučujem Floravit tečno đubrivo za muškatle NPK formulacije 4:6:8 sa dodatkom gvožđa i ostalih mikroelemenata, neophodnih za pravilan rast i razvoj muškatla i njihovo bogato cvetanje. Sadržaj poklopca dodati u 3 litre vode i prihraniti biljku zalivanjem.

Muškatle se, kao ni ostale biljke čiji listovi imaju dlačice, ne smeju prihranjivati folijarno (prskanjem preko listova). Tokom vegetacije prihranu muškatla treba obavljati zalivanjem 1 – 2 puta nedeljno rastvorom FLORAVIT-a za muškatle.

Neophodno je da biljke imaju dovoljno vlage, jer će u suprotnom listovi muškatle uvenuti. Previše vlage uzrokuje truljenje, tako da treba voditi računa da tlo bude ravnomerno vlažno.

Zimi muškatlu stavite na hladnije mesto i držite je gotovo suvom. Početkom proleća podrežite biljku, presadite ukoliko je to potrebno i postepeno povećavajte količinu vode za zalivanje i počnite sa prihranjivanjem. Razmnožavajte muškatle uzimanjem reznica sočnih biljaka, najbolje leti. Reznice stavite u topao, peščani kompost i vodite računa da on bude umereno i dovoljno vlažan.

Miodrag Radosavljević, dipl. ing. tehnologije