Duboko u planinama ledenog i dalekog norveškog ostrvskog arhipelaga Svalbard, na pola puta između norveškog kopna i Severnog pola, nalazi se Svetska riznica semena Svalbard.

Ovaj maksimalno obezbeđeni, najsavremeniji objekat za skladištenje semena, sagrađen je tako da izdrži sve zamislive katastrofe prirodnog ili ljudskog porekla. Svrha sefa-riznice je da čuva smrznute duplikate svih uzoraka semena iz svetske zbirke useva, što ga čini krajnjom merom politike obezbeđenja kada je reč o obezbeđivanju hrane za čitav svet, piše Blic 20. februara 2014. godine.

Riznica semena Svalbard, koju često nazivaju i “riznicom sudnjeg dana”, predstavlja obezbeđenje sveta za slučaj botaničke katastrofe, kako bi nakon regionalne ili globalne katastrofe bilo gde na planeti mogla da se obnovi proizvodnja hrane.

Do riznice se stiže kroz oko 100 metara dug pristupni tunel, koji sa spoljne strane ima ulaznu kapiju, jedini vidljivi deo objekta. Ulaz ima oblik dugačkog, uskog betonskog “peraja”, i načinjen je od grubo poliranog čelika. 

Prilikom izbora mesta vodilo se računa o svim poznatim scenarijima rasta nivoa mora koje bi mogle da izazovu eventualne globalne klimatske promene. Postrojenje se sastoji od tri zasebne podzemne komore (slika 1 u galeriji). Svaka komora ima kapacitet za skladištenje 1,5 miliona različitih uzoraka semena.

Funkcija "Riznice semena" slična je onoj koju imaju sefovi u banci. Banka je vlasnik zgrade, a ulagači su vlasnici sadržaja svojih sefova. U slučaju Riznice semena, vlasnik objekta je Norveška, koja je u celini finansirala izgradnju, plaćenu devet miliona dolara.  

Botanička riznica za "sudnji dan" čuva zamrznute duplikate svih uzoraka semena iz svetske zbirke useva. Pogledajte kako izgleda... Foto: LepaiSrecna