Pitanje:

Naša višnja je stara oko 25 godina. Pre 2-3 godine počele su da joj se suše pojedine grane, u početku samo manje, da bi sad to sušenje zahvatalo i deblje glavne grane. Te grančice, a posle i grane, smo odsecali i rezove premazivali kalemarskim voskom, ali sada nam se opet suši jedna od tri velike grane. Pored toga, na samom stablu u velikoj meri se pojavljuje smola?!

Jelena i Đorđe

Reč je ili o starosti drveta ili je razlog monilija (Monilia laxa), gljivica koja izaziva sušenje mladara i grana koštičavih voćaka. Manifestuje se u vreme cvetanja i odmah posle njega. Infekcija se javlja u kišnim i vlažnim uslovima. Ako su za vreme cvetanja uslovi suvi i povoljni i ne dolazi do zaraze, onda nema ni sušenja mladara. Ali u slučaju uzastopnog ponavljanja kišovitog vremena više godina u vreme cvetanja, stradaju ne samo mladari vec i deblje grane, javlja se smolotočina i voćka polako fiziološki slabi, suši se i propada.

Zaštita od ove bolesti odnosi se iskljucivo na preventivne mere suzbijanja. Bolest nije lako suzbiti, posebno ne u kišnim uslovima, tim pre što je potrebno pogoditi pravu fenofazu cvetanja prilikom tretiranja preparatima. Dakle, treba da uklonite sve suve i polusuve grane i grančice. Odstranite i do 20 cm ispod suvog dela jer gljivica ide dosta duboko u drvo. Obavezno skinite i spalite sve mumificirane plodove koji su ostali na drvetu. Takođe, ispod stabla počistite tlo od mogućih ostataka voća.

Hemijske mere suzbijanja podrazumevaju prskanje:

1. Klasično prskanje bakarnim peparatima u fazi bubrenja pupoljka kao prvi oblik zaštite (Nordox, Cuper-blau, Champion), koje je standardno za sve voćne vrste, ali nije dovoljno za moniliju;

2. Tretiranje organskim fungicidima uoči cvetanja, kada je peteljka cveta dužine 1 cm, sa: Dithane, Captan, Merpan, Polyram;

3. Najvažnije tretiranje, u punoj fazi cvetanja, to jest pred precvetavanje, novijim sredstvima kao što su Teldor, Signum, Mythos, Chorus.

Suzana Kljajić,
dipl.inž. poljoprivrede
za zaštitu bilja i fitopatolog