Saznajte koje biljke možete držati u toplim baštama, a koje u staklenicima bez grejanja. Na spisku su egzotične biljke kao što su dracena, kroton, aglonema i druge lisnodekorativne zvezde iz asortimana sobnih biljaka.
Zastakljena kućica za biljke san je svakog hobi baštovana. Da li će on biti onoliko uspešan koliko priželjkujete, odrediće uspostavljena temperatura u staklenoj bašti kao i izbor biljaka.
U hladnim, nezagrejanim zimskim baštama sa temperaturom od –5°C do +5°C uspevaju mediteranske biljke koje vole svetlost, kao što su maslina, Cistus incanus, agava i nar.
Biljke iz Južne Afrike i Južne Amerike, na primer iohroma, kojsija i pasiflora, vole staklenike s temperaturom od 5°C do 15°C. U toplim zimskim baštama lepo se osećaju hibiskus, paprat i Senna didymobotrya, pri temperaturi od oko 18°C i više, i atmosferi prave džungle.
Šarene cvetnice pretvaraju zimsku baštu u tropsku oazu. Bugenvilee npr. možete da programirate za zimsko cvetanje, tako što ćete fazu mirovanja uspostaviti leti. Egzotične biljke kao što su dracena, kroton, aglonema i druge lisnodekorativne zvezde iz asortimana sobnih biljaka možete i vi da udomite. Njihovo lišće zaista je fascinantno.
Biljke u saksijama vole staklene bašte. Stepenište, podrum i garaža mogu da budu samo provizorno zimsko stanište, a svetla prostorija pruža idealne uslove. Najbolje je kada se zagreje na optimalnu temperaturu. Ako je sunce prejako, provetrite i napravite hladovinu.
Na sledećoj strani pročitajte više o lepim kompozicijama za staklenu baštu.