U mnogim baštama ima otrovnih biljaka a da vlasnici to ne znaju. Fatalna je činjenica da biljke često imaju plodove jarkih boja, koje sasvim mala deca rado stavljaju u usta. Nisu sve bobice podjednako otrovne: morali biste da pojedete veću količinu kotoneastera, lovor-višnje, jarebike ili solanuma (Solanum dulcamara - na fotografiji), pre nego što biste dobili prve simptome trovanja. Tipični simptomi su mučnina i povraćanje. Oni predstavljaju neku vrstu mehanizma za samoodbranu tela, pomoću kojih ono želi da se oslobodi otrovnih materija. Mnoge druge biljke otrovne su samo u sirovom stanju. Skuvane bobice zove sadrže dosta vitamina.

Opasnost predstavljaju izrazito otrovne biljke, kao što su tisa, atropa, maslinica ili zlatna kiša. Ovde već i najmanja količina pod izvesnim okolnostima može da dovede do smrti. Tamo gde se deca igraju u bašti, ne bi trebalo da sadite ovo drveće, a ukoliko već postoji, bolje ga uklonite. Pravovremeno objasnite deci šta je otrovno, a šta nije. Na kraju krajeva, dogodiće se da borave u prirodi bez vašeg nadzora, pa čak i na putu do škole može se dogoditi da postoje otrovne biljke. Naučite decu da nepoznate plodove ne smeju da jedu.

Ukoliko su vaši mališani i pored upozorenja progutali otrovne bobice, odmah pozovite hitnu pomoć. Ukoliko sami vozite dete u bolnicu odnosno kod lekara, ponesite plod ili deo biljke koju je dete progutalo da biste ga pokazali lekaru i tako ubrzali dijagnostički postupak.