Grčki jogurt se pravi tako što se običan jogurt procedi i tako se odstrani višak tečnosti, čime se dobija gušći, kremasti proizvod. U poređenju sa klasičnim, koji je takođe veoma zdrav, grčki jogurt sadrži dvostruko više proteina.

U proseku, jedna porcija ove namirnice (po standardu, 170gr) sadrži 15gr proteina, a ima i do 14 odsto manje laktoze što je čini odličnim izborom za sve osetljive na ovaj sastojak. Jedan od najvažnijih sastojaka za zdravlje kostiju je kalcijum, kojeg u grčkom jogurtu ima čak 170mg po porciji, a pomoćnu ulogu imaju i fosfor i magnezijum koji se takođe nalaze u ovoj namirnici.

Dovoljna količina kalcijuma je veoma važna za žene u menopauzi, kod kojih zbog manjka estrogena dolazi do slabljenja gustine koštane mase. Tako nastaje prvo osteopenija, a zatim i osteoporoza zbog koje se povećava rizik od opasnih preloma, pre svega kukova, ali i kičme. Preporučena dnevna doza kalcijuma za odrasle je 1.000mg kalcijuma, a za žene u menopauzi se savetuje 1.200 pa i 1.500mg kalcijuma dnevno.

zena jede grcki jogurt.jpg
Shutterstock  

Najbolje je da što veći deo ove doze organizam dobije iz hrane, pa je zato grčki jogurt jedan od najboljih saveznika u borbi za zdravlje kostiju. Takođe, najbolje je da se ona podeli na tri dela, jer  ispitivanja pokazuju da telo ne može da apsorbuje više od 500mg kalcijuma u jednoj dozi. Višak bi mogao da se nađe u naslagama na zidovima arterija, što dovodi do opasnog suženja krvnih sudova.

Zato je idealno da uzimate tri porcije grčkog jogurta dnevno, ali ne zaboravite da kalcijuma ima i u običnom jogurtu, kao i u drugim mlečnim proizvodima. U običnom jogurtu ga ima čak i nešto više, ali budući da grčki sadrži više proteina, koji su takođe veoma važni za zdrave kosti, ako ste u dilemi - odlučite se za grčki. Pročitajte koje još namirnice su idealne za jake kosti.

BONUS VIDEO:

Kako se pravi krem od limuna Instagram/Cookist wow

Tekst: Lepa&Srećna / J. G.