Da li je vaše dete neposlušno, primećujete da ne može da miruje ni pet minuta, ništa mu ne drži pažnju, a učiteljica se stalno žali na njega? Brinete se i razmišljate da li i ono ima „tu modernu” hiperaktivnost o kojoj svi pričaju poslednjih godina, a možda je samo reč o nestašlucima i nevaspitanju. U čemu je razlika? Da li je to poremećaj modernog doba, pa su sva deca odjednom postala hiperaktivna, koji faktori utiču na njegovo pojavljivanje i kako pomoći detetu ‒ objasnila nam je Katarina Veselinović, pedagog.
PROČITAJTE JOŠ: POTRESAN VIDEO SNIMAK AUTISTIČNOG DETETA: ovo su prvi znakovi da dete boluje od autizma (VIDEO)
Deca u toku razvoja imaju periode kada su nestašna, neka više, neka manje, ali se postavlja pitanje gde je granica između neposlušne dece ili one za koju kažemo da su nevaspitana, i dece s razvojnim poremećajem. Često možemo čuti da se nevaspitano dete okarakteriše kao hiperaktivno, i obrnuto - dete koje ispoljava hiperaktivno ponašanje etiketira se kao bezobrazno, agresivno ili nemirno. Ako je dete u jednom periodu odrastanja impulsivno, živahno i puno energije, to još uvek ne znači da je hiperaktivno. Deficit pažnje sa hiperaktivnošću, poznat i kao ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) jeste poremećaj koji odlikuju nestabilna pažnja, impulsivnost i hiperaktivnost. Neke od ovih osobina mogu imati i ispoljavati sva deca, ali za razliku od njih, hiperaktivna deca ih imaju sve tri i ispoljavaju ih veoma izraženo i svakodnevno - ističe pedagog.
Šta tačno prouzrokuje pojavu ovog razvojnog poremećaja, još uvek nije ustanovljeno, a stručnjaci zastupaju stav da je najverovatnije reč o sadejstvu više faktora.
- Hiperaktivnost nije razvojna faza koju će dete samo od sebe prerasti i svakako nije posledica neadekvatnog roditeljskog vaspitanja, prekomernog gledanja crtanih filmova ili igranja igrica, ali sve zajedno može uticati na ispoljavanje i intenzitet simptoma koji prate taj poremećaj - objašnjava naša sagovornica.
U poslednje vreme sve više slušamo o tome, pa nam se čini kao da je reč o nekon modernom poremećaju, koji u vreme kad smo mi bili deca nije postojao.
- ADHD nije moderan poremećaj, već datira još iz 19. veka. Tokom godina hiperaktivnost se različito definisala, ali je i ranije postojala, u manjoj meri, ili se u manjoj meri na nju obraćala pažnja, pa se u skladu s tim i ređe dijagnostikovala. Danas statistička istraživanja pokazuju da je sve veći procenat dece s tom dijagnozom, kao i da se tri puta češće javlja kod dečaka (impulsivnost i hiperaktivnost), nego kod devojčica (deficit pažnje). Simptomi se pojavljuju pre sedme godine, ali se najčešće otkriva pri polasku u školu, kada se od deteta zahtevaju određena disciplina i strpljenje- navodi pedagog.
Osim viška energije koju ne znaju kako da potroše, hiperaktivna deca se vrpolje, ne mogu mirno da sede, ustaju za vreme časa, nestrpljiva su.
- Deca sa ADHD poremećajem su uznemirena i dezorganizovana, impulsivna, što dovodi do teškoća u društvenim kontaktima i situacijama – neprestano ometaju druge, ne mogu da sačekaju svoj red, brbljivi su te drugima upadaju u reč, za sve uvek imaju komentar, odgovoriće na pitanje ishitreno i pre nego što ga izgovorite do kraja. Deficit pažnje ispoljava se kroz zaboravljanje dnevnih aktivnosti, gubljenje stvari, teškoće u održavanju pažnje na časovima i u igri; dete ne uspeva da usmeri pažnju na detalje i lako je odvuče neki spoljni stimulans - ističe Veselinovićeva
Prvi korak je svakako svest roditelja o tome da dete ima problem. Stoga je adekvatno ophođenje i ponašanje porodice i okruženja ključno.
– Pre svega, veoma je važno razumeti takvo dete i s njim biti strpljiv, otvoreno mu pokazivati ljubav i podršku. To ne znači da ga treba previše štititi i svako njegovo ponašanje pravdati hiperaktivnošću, već mu omogućiti pravu meru podsticaja i ograničenja. To praktično znači više pohvala i to čim nešto dobro uradi, a manje kritike. Roditelji bi trebalo da pomognu detetu da uvede red u svakodnevicu. Možete zajedno napisati podsetnik, raspored aktivnosti kog će se ono pridržavati. Postavite mu jasne granice, objasnite šta tačno očekujete od njega, koja su pravila i ta rutina će mu pružiti sigurnost. Izbegavajte naredbe tipa budi dobar, time ćete ga samo zbuniti, već mu jasno recite šta tačno treba da uradi, to jest koje ponašanje je prihvatljivo, a koje ne. Pritom budite strpljivi i ne očekujte promenu ponašanja odmah. Nije moguće odjednom promeniti svako nepoželjno ponašanje, pa se usredsredite na nekoliko obrazaca ponašanja i u tome budite istrajni – savetuje pedagog Katarina Veselinović.
Da bi se potrošio taj višak energije, razvijala disciplina i usmeravala pažnja, preporuka je da se hiperaktivna deca bave sportom.
– Razgovarajte s detetom i na osnovu njegovih interesovanja i sposobnosti izaberite sport ili neku drugu aktivnost kojom bi moglo da se bavi. Možda će mu u početku biti teško jer se takva deca malo teže prilagođavaju i uklapaju u novu sredinu. Impulsivna su, žele da u svemu budu prva, što može izazvati otpor kod druge dece u timu ili razredu. Zato im je potrebna dodatna podrška roditelja i trenera da bi korigovala svoje ponašanje – savet je pedagoga.
Tekst: Vanja Ostojić
Izvor: Lepa & Srećna
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka