Pre nego što se otpočne s pravljenjem biblioteke trebalo bi nabaviti nameštaj koji se kasnije može proširivati dodavanjem novih elemenata. Ukoliko već postoji nameštaj za koji je nemoguće naći iste elemente, najbolje je da se biblioteka proširi pravljenjem polica od iste vrste drveta, odnosno iste boje.

Mala privatna biblioteka
Knjige, pored nameštaja, doprinose prisnoj atmosferi doma. Zbog toga bi ih trebalo rasporediti na pravi način, da previše različitih naslova vizuelno ne našteti opštem utisku sobe. Prilikom nabavke nameštaja za stan uvek treba računati na prostor potreban za odlaganje knjiga. Police za knjige ne bi trebalo da budu fiksirane da bi se razmak između njih mogao podešavati visini knjiga. Pri određivanju razmaka trebalo bi uvek ostaviti malo više prostora da se knjige mogu lako uzimati s polica. Police bi trebalo da budu dobro ojačane. Za džepne knjige dovoljna je dubina police od 20 cm. Za knjigu u tvrdom povezu dubina police bi trebalo da iznosi 30 cm.

Knjige predstavljene u najboljem svetlu
Najlepše povezana knjiga izgubila bi od svoje lepote ako bi stajala na loše osvetljenom mestu. Premalo svetla zamara oči i čini biblioteku nepreglednom, a previše nije dobro ni za prikaz biblioteke, niti za čitanje.
Ukoliko se čita za stolom, sedeći, trebalo bi smanjiti zaslepljujući efekat sjajne površine stola. Snop svetlosti ne bi trebalo da bude ni suviše blizu, niti suviše daleko od stola i knjige da bi stranice bile ravnomerno osvetljene.

Biblioteka u „niši"
Sistemski nameštaj pogodan je jer se njime može iskoristiti svaki slobodan centimetar. Ova vrsta nameštaja najlakše se kombinuje ako je sastavljena iz kockastih oblika. Široka konstrukcija od trešnje uramljuje ove police.