Mladi bračni par živi u salonskom stanu, koji ima veliku dnevnu sobu s pogledom na bulevar, takođe  veliku spavaću sobu i prostran ulazni deo s viškom kvadrata, ali ne i dečji kutak. Pitaju se gde da postave  dečju sobu, da li da postojeću dnevnu sobu pretvore u  dečju ili...? Koliko vaše navike utiču na promenu  namene prostorija, i da li ste spremni na kompromise?

Često se radi o potrebi za novim radnim kutkom ili tinejdžerskom sobom. Neki delovi stana prosto se sami  nameću da budu to što jesu, tj. daju prirodnu podelu stvari. Kako to možete da osetite ili dokučite? Mislim da je praksa u ovom slučaju veoma bitna, kao i osećaj za dnevne  aktivnosti i vaše potrebe. Ali sigurno se nećete navići na novo  prinudno rešenje ukoliko je ono prosto iznuđeno i isforsirano.

Jednostavno, treba pratiti energiju prostora i njegovo ponašanje u skladu s vama, i u tom pravcu tražiti izlaz. Da li se na novom mestu u  stanu isto tako dobro osećate? To se lako da primetiti ako samo malo oslušnete. Ukoliko imate sličnih dilema s pregrađivanjem enterijera i  novim podelama radi boljih funkcionalnosti i organizacije, morate uvek posmatrati više aspekata. Da li ja mogu na ovom novom mestu da boravim isto toliko dugo kao i na starom?

Da li ću  imati iste misli ili nove, opterećujuće, zbog kojih se onda tu neću dobro osećati. Često nova izmeštanja utiču na naše raspoloženje, javljaju se nemir i  nezadovoljstvo. I ma koliko želeli nešto novo, nekako uvek je onaj prvi osećaj ispravan i pravi. Nova dečja soba, radni kutak ili trpezarija... Pratite tok svojih navika i ophođenja u ambijentu. Zato nemojte žuriti s novim odlukama, osetite razlike i prednosti, i pokušajte da budete zadovoljni svojim izborom. 

Milena Obradović,  
dipl. inž. arh.  samostalni umetnik,  
članica ULUPUDS-a  
www.milena-design.com