Pred vama je zadatak da od praznog stambenog prostora projektujete dobro uređen enterijer za stanovanje. Jedna od najvećih i najčešćih grešaka jeste to što se mnogi, od amatera do profesionalaca, ne pridržavaju redosleda poslova.

Dobar dizajner enterijera nikada neće krenuti prvo od izbora zavesa već od suštine, pri čemu je prvi korak crtanje osnove stana i simbola nameštaja. Naime, da bi dizajner mogao da projektuje enterijer stana, mora da ima njegovu osnovu: njegov izgled gledan odozgo.

Da biste nacrtali osnovu stana, ne treba odmah da brinete o lepoti crteža. Biće vam lakše ako prvo nacrtate grubu skicu, ali sa što više podataka. Savremeni stan obično ima prostorije koje su jednostavnog oblika, pravougaone ili kvadratne. Zato je najbolje da, bez obzira na prave dimenzije, skicirate takvu sliku na papiru. Na približnim mestima za prozore i vrata treba samo povući kratke linije i nagovestiti njihovo postojanje. Ukoliko ima nekih izbočina i neravnina na zidovima, i njih treba naglasiti na prvoj skici.

Kada imate ovakav skroman crtež, pristupite merenju. Obično treba krenuti od jednog ugla prostorije i meriti redom: slobodnu dužinu zida, dužinu prozorskog otvora, dužinu sledećeg zida, zatim dužinu otvora vrata, i tako dalje... Udubljenja ili ispupčenja takođe treba meriti po dužini i po dubini, i to sve unositi u skicu. Ne smete zaboraviti radijatore, cevi, ugradne peći i slične detalje!

Ova masa podataka začas će ispuniti vašu skicu, koja tako postaje bogat izvor podataka za izradu krajnjeg crteža: osnove stana. Na čistom listu papira pristupite definitivnom crtanju osnove stana ili prostorije.

Najbolja razmera za projektovanje enterijera jeste 1:50, što znači da je jedan metar u prirodi jednak dva centimetra na crtežu.

Simboli nameštaja i opreme jesu oznake koje ucrtavate u osnovu stana prilikom projektovanja enterijera. To je izgled nameštaja gledanog odozgo, u razmeri koja odgovara osnovi stana.

Pored ucrtavanja u osnovu, modeli nameštaja mogu se nacrtati na kartonu i izrezati makazama, tako da se pomoću njih lakše može planirati i napraviti veći broj kombinacija na papiru.

Ovakav način rada dizajneri rado preporučuju ukućanima koji su neodlučni pri izboru nameštaja. Očigledno je da je mnogo jednostavnije planirati na papiru u razmeri 1:50, nego u samoj sobi, u razmeri 1:1. Na taj način štedite snagu i vreme i izbegavate trošak eventualne kupovine nekog komada koji ne može da stane u sobu.

Na slici vidite simbole nameštaja i opreme koje treba da uvećate za 35%, pa će o prikazani simboli tada biti u razmeri 1:50. Isecite simbole iz uvećane fotokopije i onda možete da ih koristite u planiranju na papiru.

U maloj školi dizajna enterijera Radmila Milosavljević, dipl.ing.arh, pokazuje vam kako da počnete pripremu za planiranje svog novog razmeštaja u stanu. Sve je lakše na papiru, a ovde ćete pronaći i simbole za nameštaj nacrtane u odgovarajućoj razmeri. Foto: LepaiSrecna