Bez obzira na to da li ste završili prolećno spremanje kuće ili ste ga odložili za godišnji odmor koji je tek negde u julu ili avgustu, nekoliko uputstava za bolje održavanje čistoće i reda nije na odmet. Možda će vas i podstaći da odmah prionete na „zadatak”. U rubrici „Tip-top” očekuju vas saveti koji su uvek dobrodošli, bez obzira na doba godine. Ako neki delovi nameštaja, kao što su kuhinjski elementi, neće zablistati ni posle čišćenja jer su previše stari, pokušajte nešto da promenite.

Mali trikovi veliki učinak

- Ako vam ponestane tečnosti za stakla, kao zamena može da posluži deteržent za sudove. Budite štedljivi s količinom zbog lakšeg ispiranja. U vodu za ispiranje sipajte malo sirćeta za sjaj i istrljajte novinskim papirom.
- Kamenac na kadi možete ukloniti limuntusom ili sodom bikarbonom na koju je isceđen limunov sok.
- Tepisi se prvo usisaju, a zatim peru nežnim trljanjem, za šta su najbolje gužva od plastičnog džaka i pena specijalne tečnosti za pranje. Preterano kvašenje usporava sušenje i ostavlja vidljive ivice na jače ovlaženim mestima. Deo koji ste oprali odmah obrišite suvom krpom, a zatim nastavite dalje.
- Gornje stranice ormana ispod same tavanice, sa kojih ste obrisali prašinu, prekrijte hartijom (može i od preostalih tapeta) da biste pri sledećem čišćenju uštedeli vreme. Kod narednog spremanja samo pažljivo umotajte hartiju i zamenite je novom.
- Sva sredstva za čišćenje držite na jednom mestu u kanti, kutiji, gajbici ili korpi, tako da vam budu pri ruci kada prelazite iz jedne prostorije u drugu.

Savet: izbelite fuge

Pocrnele fuge između pločica u kupatilu i kuhinji najbolje je ukloniti sada, jer će u nastupajućem periodu kondenzacija vlage biti manja, pa će i one duže ostati čiste. Od sode bikarbone i vode napravite smesu koju ćete naneti četkicom za zube i žlebove temeljno istrljati. Zatim ih isperite vodom.