Ankete pokazuju da većina ljudi ne pere posteljinu i peškire onoliko često koliko stručnjaci preporučuju.

Obično misle da je su "još čisti" i da "mogu da prođu još neki dan". Mnoga istraživanja potvrđuju da ih treba prati mnogo češće nego što se misli.

Koliko, tačno, puta možete koristiti peškir pre nego što ga stavite na pranje? Da li se pravilo razlikuje u pogledu peškira za kupanje od onog za za ruke? Koji faktori utiču na to da neki peškiri zahtevaju češće pranje od drugih?

Peškiri su "domaćini" različitim mikroorganizmima. Vlaga sa tela i ruku prenosi se na peškir dok se brišete. Peškiri mogu da upiju velike količine vode, a onda su potrebni sati da se osuše. Baš tu tom periodu predstavljaju savršenu sredinu za razvoj mikroba. Kada se brišete peškirom nakon pranja ruku ili tuširanja, mrtve ćelije kože, ulja i druge čestice prenose se na njega. Razni mikroorganizmi ostaju na peškiru sve dok ga ne operete ili ponovo koristite.

peskir susac
Foto: Shutterstock

Među mikrobima koji se mogu naći na kupatilskim peškirima su buđ, gljivice, bakterije, ćelije kože i prljavština. Ove sićušne kolonije su nevidljive golim okom, ali su tu. Ako ih ne kontrolišete, nastaviće da rastu dok ne postanu toliko brojne da mogu povećati rizik od kožnih infekcija, poput atletskog stopala i akni.

Najbolji i najefikasniji način da sprečite rast bakterija na peškirima jeste redovno pranje u veš-mašini. Vrela voda i deterdžent uništavaju mikrobe i peškiri izlaze čisti i dezinfikovani.

Da li to znači da ih treba prati nakon svakog korišćenja kako bi se sprečilo širenje mikroba? Većina stručnjaka se slaže da to nije neophodno.

peskir 2.jpg
Foto: Shutterstock

Iako mikrobi i bakterije počinju da se razmnožavaju na vlažnim peškirima, taj proces je spor. U većini slučajeva potrebno je nekoliko korišćenja pre nego što mikrobi počnu da se nagomilavaju u tolikoj meri da peškir postane previše vlažan i podložan bakterijama. Tek tada je potrebno pranje.

Međutim, postoje izuzeci kada peškire treba prati posle svakog korišćenja:

  • Kada je neko bolestan: Ako je neko u vašem domu bolestan, pravila se menjaju. Da biste sprečili širenje bakterija i virusa među ukućanima, menjajte bolesnikov kupatilski i peškir za ruke svakog dana.
  • Peškiri iz teretane: Nakon treninga, peškir upija mnogo znoja i prljavštine, a često završi u torbi za teretanu, koja je toplo i vlažno okruženje puno bakterija. Zbog toga peškire iz teretane treba prati svakodnevno.
peskir.jpg
Foto: Shutterstock

  • Peškiri sa telesnim tečnostima: Ako peškir dođe u kontakt s bilo kojom telesnom tečnošću, morate ga odmah oprati. Ovo uključuje krv, znoj ili druge izlučevine koje mogu širiti bakterije i viruse.
  • Osetljiva koža ili ekcem: Osobe sa ekcemom ili osetljivom kožom treba da peru peškire svakog dana kako bi smanjile rizik od iritacije i izbijanja osipa.
  • Peškiri koji se ne suše: Ako peškiri ostaju vlažni u kupatilu i nema mogućnosti da se osuše između korišćenja, potrebno ih je da ih perete nakon svake upotrebe kako bi se sprečilo stvaranje buđi i bakterija.

Koliko često treba prati različite vrste peškira?

  • Peškiri za kupanje: Treba ih prati nakon tri korišćenja. Pošto su teški i sporo se suše, često počnu da razvijaju miris vlage nakon nekoliko upotreba.
  • Peškiri za ruke: Treba ih prati svakog dana ili na svaka dva dana, jer se često koriste i dolaze u kontakt sa raznim bakterijama.
  • Peškiri za lice: Treba ih prati nakon jednog do tri korišćenja, u zavisnosti od toga da li se koriste za skidanje šminke i pranje lica.

Kako pravilno održavati peškire između pranja?

  • Okačite peškir da se osuši: Nemojte ga ostavljati zgužvanog na podu jer će se sporije sušiti i brže skupljati bakterije. 
  • Ne gužvajte peškir: Ravno ga obesite na šipku ili kuku, kako bi se osušio sa svih strana. 
  • Ne ostavljajte mokar peškir u korpi za veš: Ako peškir ostane zatrpan među prljavim vešom, bakterije će se razmnožavati. Umesto toga, sačekajte da se osuši pre nego što ga stavite na pranje.

Uz pravilnu negu, peškiri mogu trajati godinama. Kada primetite da su dotrajali, vreme je za kupovinu novih.

BONUS VIDEO:

• Uključite ventilator: Posle tuširanja uključite ventilator u kupatilu kako biste smanjili vlagu i ubrzali sušenje peškira.
• Ne ostavljajte mokar peškir u korpi za veš: Ako peškir ostane zatrpan među prljavim vešom, bakterije će se razmnožavati. Umesto toga, sačekajte da se osuši pre nego što ga stavite na pranje.
Uz pravilnu negu, peškiri mogu trajati godinama. Kada primetite da su dotrajali, vreme je za kupovinu novih.