Kad kupujete garderobu ili kućni tekstil, nije dovoljno samo proveriti trenutnu cenu - u trošak uračunajte i koliko ćete para morati da date na pranje ili drugačije održavanje tih stvari.

Svi znamo da to naročito važi za robu koju nabavljate u "sekond hend" radnjama - za jaknu koja košta, na primer, 1.000 dinara, daćete još toliko ako je odnesete na hemijsko čišćenje.

Međutim, stručnjaci kažu neke jakne treba ipak prati kod kuće, čak i ako na etiketi piše drugačije. To važi za jakne punjene perjem koje je veoma osetljivo na jake hemikalije, baš kao i za perjane jorgane.

Mnogo je bolje da ih perete u mašini, pod uslovom da poštujete osnovna pravila. Prvo, redovno ih luftirajte i brišite na vreme fleke kako biste mogli da proredite pranja i napravite što veći razmak. Jorgan treba provetriti i osunčati na dve do tri nedelje.

zimske jakne (1).jpg
Shutterstock  

Zimske jakne ponekad upiju duvanski dim, ali tada nije potrebno da ih perete. Dovoljno je da jaknu ubacite u vreću za odeću i na dno sipate dve do tri kašike sode bikarbone.  Ostavite je da stoji 24 sata, pa je dobro proluftirajte. Ako je potrebno, ponovite proces.

Kad dođe vreme za pranje, obavezno uključite program za pranje osetljivog rublja. Kada se završi, obavezno uključite još jedan ciklus pranja, samo ovoga puta izostavite deterdžent. Potrebno je da se prašak u potpunosti ukloni. Ako je perje i dalje zgrudvano, moguće je da ima još deterdženta, pa uključite i treći ciklus. Sušite na vazduhu.

ves pranje etikete.jpg
Shutterstock  

Savet da ne nosite prekrivače na hemijsko čišćenje odnosi se na vunenu ćebad, kao i na jastuke. Ako je punjenje od memorijske pene, izvucite ga i operite samo navlaku.

Budite oprezni i sa vunenim džemperima, kao i sa svilenim košuljama. Njih je najbolje prati kod kuće, u skoro hladnoj vodi, identične temperature i za pranje i za ispiranje. Pročitajte i kako se pere viskoza.

BONUS VIDEO:

Tekst: Lepa&Srećna / J. G.