Prvi sneg i zimske čarolije svoje mesto sve više zauzimaju u pričama i bajkama ili u pripovedanjima i doživljajima naših baka i deka. Sneg i hladno vreme u jednom gradu više ne predstavljaju senzaciju. Naprotiv, prve snežne padavine često izazivaju mnoštvo problema u dnevnom funkcionisanju čoveka u gradu, kao što je, na primer, gužva u saobraćaju, tako da on i ne stiže da opazi kako je nastupilo novo godišnje doba, kojem se treba radovati na poseban način. Naravno, ovde ne treba spominjati činjenicu da je pejzaž pod snežnim pokrivačem sve veća retkost.
Zimski dani su kraći, te manjak dnevne svetlosti izaziva sezonske poremećaje raspoloženja kod nekih ljudi, kakva je zimska depresija. U prirodi dominiraju belo i ekstraspektralne boje (braon, oker, siva....), koje dodatno utiču na loše raspoloženje. Takođe, usled hladnoće mnogi ljudi se opredeljuju za ostanak kod kuće.

Sve je igra

Kako osmisliti slobodno vreme u zimskom periodu i boravak u zatvorenom učiniti što interesantnijim i prijatnijim? Bilo da živite sami bilo sa porodicom, prvi savet je razvijanje kreativnosti i rad na sebi. Ukoliko ste sami, svoj boravak u domu iskoristite korisno,nadoknadite propušteno a željeno, dozvolite sebi da se opustite uz dobru knjugu, film, novi CD i uživajte u tome šta radite. Ukoliko ste daroviti, iskažite se u pravljenju nečega za dom: šivenju, crtanju, slikanju, vajanju – izbor je na vama.

Porodica u domu, naročito ako su tu i deca, daje više mogućnosti za osmišljavanje slobodnog vremena. Kao prvo, među članovima se dešava interakcija koja daje i prostor za igru. Igra je veoma važna za čovekov razvoj i aktuelna je u raznim formama tokom celog našeg života – zbog toga i postoje različite forme igara – za decu, tinejdžere, odrasle, društvene, i tako dalje. Igra ima svoj smisao onda kada ostavlja prostor za razvoj kreativnosti. Pošto živimo u doba tehnološkog napretka, televizija i računar zauzimaju sve važnije mesto u našim životima. Ipak, virtuelne igre ne mogu da zamene igre u kojima se ostvaruje socijalni kontakt, pa je svaka forma „klasične“ društvene igre poželjnija od virtuelne.

Izbor je širok i zavisi od vaših afiniteta – da li je posredi šah, „monopol” ili neka najnovija društvena igra, birajte sami i uživajte. Ukoliko imate dete, ne dozvolite da pasivno sedi satima za računarom, jer to ne razvija kreativnost, već frustrira dete, čini ga nervoznim i stvara zavisnost. Takođe, mlađoj deci ne kupujte puno igračaka, pogotovu „savršene“ igracke, jer to takođe frustrira dete, svejedno što ono to traži u radnji. Igračka treba da bude „nedovršena“, da detetu ostavi prostora da se kroz nju nadogradi – klasične lutkice za devojcice, automobili, glina ili plastelin jesu oprobani i pravi recept za dobar detetov razvoj – bezbrojne su mogućnosti na koje će lutka da bude obučena, kako će ona živeti, koji oblici mogu da nastanu od plastelina, u kom pravcu realno ali i u fantaziji jedan automobil može da ode. U igri učestvujte i vi i razvijajte komunikaciju sa svojim detetom.

Zimsko vreme
Foto: LepaiSrecna
Kreirajte kada zahladni

Najvažniji savet jeste: budite kreativni, a ne pasivan posmatrač televizijskog programa ili internet surfer. Televizija i internet imaju svoju svrhu, ali ukoliko se pretera, gube svoj smisao. Sati provedeni pred monitorom ne relaksiraju, naprotiv, dovode do nagomilavanja tenzije i pasivne agresivnosti koja će se najcešće manifestovati kroz konflikte s ljudima. Odgledajte omiljenu emisiju ili seriju, posetite omiljene sajtove, ali to ne treba da bude celodnevna aktivnost u domu. Naprotiv, kada to završite, tek tada nastupa pravo slobodno vreme koje treba iskoristiti na najbolji mogući način – nabavite i isprobajte novi recept u kuhinji i pozovite prijatelje, poslušajte neki već zaboravljeni album, igrajte se sa svojim detetom, razgovarajte i smejte se – klasični ali sigurni „recepti“ za dobro raspoloženje. Na nama je da dozvolimo da nestanu pred imperativima savremenog brzog stila života ili da nam dodatno ulepšaju, oplemene i osmisle takav život.

Katarina Petrović, saveti iz psihologije