Odmrzavanjehrane na sobnoj temperaturi nije ni dobro ni korisno. Površina hrane rastopiće se mngo pre nego što se otopi unutrašnjost pa će se na površini brzo razviti nepoželjne bakterije.

PROČITAJTE JOŠ: 3 glavne greške pri spremanju zimnice: kad je hrana lek a kad može biti otrov

Brži i sigurniji način odmrzavanja je stavljanje zamrznute hrane u nepropusnu kesicu (npr. meso, riba i sl.) koju zatim treba potopiti u hladnu vodu. Svakih 30 minuta treba vodu zameniti svežom i hladnom, sve dok se hrana ne odmrzne. Tako neće doći do neravnomernog površinskog otapanja, kao što je to slučaj na sobnoj temperaturi.

PROČITAJTE JOŠ: POLA SRBIJE PRAVI OVU GREŠKU - OVU HRANU NIKAKO NE SMETE DA DRŽITE U FRIŽIDERU: evo kako se pravilno puni frižider

Ali ako vam se ne žuri, najlakše i jednako dobro je hranu iz zamrzivača izvaditi dan pre upotrebe i staviti je u frižider da se polako odmrzava. Većinu zamrznute hrane moguće je kuvati odmah nakon vađenja iz zamrzivača, bez prethodnog odmrzavanja. Podgrevanje, tj. kuvanje, trajaće barem dvostruko duže nego kad je hrana odmrznuta, a podgrevanje, tj. priprema zamrznute hrane mora se odvijati polako ‒ najbolje na laganoj vatri ili u rerni.

Tekst: Dunja Gulin

Izvor: Sensa.hr