Dolazak zime sa sobom donosi niske temperature i snežne padavine, koje moguz znatno ugroziti našu bezbednost i zdravlje! Ako krećete na put, očekujete duže zadržavanje napolju i izlaganje debelom minusu, onda morate da znate šta ne smete nikako da radite i šta može da vam pomogne kada ste na hladnoći.

PROČITAJTE JOŠ: (VIDEO) Ako duva ispod vrata, OVO je najjeftinija i najurednija IZOLACIJA: bez starih krpa po podu i bez promaje u domu (SUPER TRIK)

Spisak korisnih stvari koje mogu da stanu u džep:

  • sveća i upaljač
  • pištaljka
  • čeona baterijska lampa
  • napunjen mobilni telefon
  • čokolada ili drugi slatkiš
  • perorez

Međutim, ono što vam stvarno može spasiti život na hladnoći jeste astrofolija ili ćebe za spasavanje. Astrofolija je poznata još po imenima kao što su svemirsko ćebe ili ćebe za prvu pomoć. Ali, morate znati da ova stvar nije magična, ne proizvodi toplotu tj, ne greje i nije namenjeno za spavanje. Ona je zapravo tanka plastična folija presvučena metalnim slojem, koji služi kako bi reflektovao zračenu toplinu (MPET).

Najčešće je možete pronaći u bojama srebro/srebro i zlato/srebro. Zavisno od kvaliteta, može reflektovati do 97% zračene topline. Postoji četiri načina na koje telo može gubiti toplinu a to su: kondukcijom, konvekcijom, zračenjem i isparavanjem/hlapljenjem. 

Ovo je bitno znati, kako ne bi došli do pogrešnih zaključaka i ne bi verovali navodima prodavaca kako "spasilačko ćebe sprečava gubitak topline preko 90%". To je istina samo za jedan od načina na koje gubimo toplinu. Tako vam se može dogoditi, da ste umotani u  astrofoliju, a sedite na haubi od auta. Dogodiće se, da ćete sačuvati toplotu koju bi izgubili zračenjem, ali ćete je izgubiti kondukcijom.

PROČITAJTE JOŠ: Plug čistač za sneg koji nam je potreban ODMAH: ovo je najbrži način da očistite sneg (VIDEO)

Astrofolija najčešće dolazi u veličini 210x130 centimetara. Vrlo je malih dimenzija dok se nalazi u originalnom pakovanju. Jednom kada je izvučete iz originalnog pakovanja, jako teško ćete je vratiti.  Zbog svojih malih dimenzija, često se nalazi u prvoj pomoći automobila, planinarskim rančevima, bug-out torbama, paketima za preživljavanje itd.

Kada se osoba umota u astrofoliju stvara zaštitni sloj oko sebe, koji usporava gubitak toplote, kako ne bi došlo do hipotermije. Kako je napravljena od plastične folije, astrofolija ne propušta vetar, što je zapravo zaštita gubitka toplote konvekcijom tj. odnošenjem toplote strujanjem vazduha ili tečnosti. Morate pritom paziti, da ne koristite ovo ćebe na golom telu, jer je proizvedeno od plastike i metalne presvlake, pa će se izgubiti kondukcija. Potrebno je povremeno izvrnuti astrofoliju na suprotnu stranu, kako bi kondenzovane kapljice isparile. Zbog svoje nepropustljivosti može poslužiti i kao zaštita od kiše.

Takođe, astrofoliju možemo koristiti i tokom toplih dana kao zaštitu od jakog sunca. Kako je ćebe lako oštetiti, potrebno je pazite kako ga koristite. Ako želite da rastegnete astrofoliju, morate pronaći nekoliko oblutaka (okrugli kamen), kestena ili sličnih predmeta, pa na svaki kraj zarobiti jedan i vezati čvor. Umesto kanapa možete koristiti pertle sa obuće.

Izvor: Gorska služba spasavanja Srbije/Preppers Hrvatska