Sajmon Dejl je porodični čovek iz Velsa, zapadnog dela Velike Britanije. Njegovo interesovanje za održavanje okoline i ekološka svest naveli su ga je da izgradi sopstveni dom – jedan od najlepših i najtoplijih stanova.

PROČITAJTE JOŠ: Idealna kuća za povratak prirodi: kako živeti u najmanjoj kolibi sa najlepšim pogledom na svetu (FOTO + VIDEO)

To ga je koštalo samo 3.000 funti, oko 4.700 američkih dolara! Možete li  da zamislite šarmantniji ulaz od ovog?

Sajmon navodi dva razloga za izgradnju kuće. Prvi – elegantniji:

“Zabavno je. Isplati se živeti svoj život na svoj vlastiti način. Ukoliko sledimo svoje snove održavamo našu dušu živom.”

Drugi razlog je molba za zaštitu životne okoline, u kojoj se navodi: ”Naše zalihe su sve manje, a naša planeta se bliži ekološkoj katastrofi. “

Simon je takođe i vrlo talentovan fotograf.

Alati su prilično jednostavni. Od moderne tehnike, koristio je samo motornu testeru, kojom je posekao tridesetak malih stabala. Ni jedno staro stablo iz šume nije stradalo za potrebe ove porodice. Simon se usredsredio na alate koji rade samo uz korišćenje ljudske energije - lopatu, dleto i čekić.

Ipak, trebalo mu je samo četiri meseca da izgradi ovu lepu kuću. Kuća je izgrađena od drveta, kamena, slame, a ima i zemljani krov. Greju se pomoću kamina, a na krovu su montirane solarne ploče. Većina korišćenog materijala su odbačene stvari i obnovljeni aparati.

Rezultat, međutim, nije loš, zapravo je premašio očekivanja. Kreativno je, umetnički, elegantno i udobno. U stvari je čarobno.

Ono što je najneverovatnije, za gradnju ove kuće nisu bile potrebne godine prakse i iskustva. Sajmon nema nikakvog iskustva. On nije arhitekta. Nije inženjer ni stolar. Počeo je od nule u svakom smislu.

Rekao je za Dejli Mejl: “Jako je zabavno biti sam svoj arhitekta, to vam omogućava  da stvarate i uživate u onome što volite – u onome što je deo vas i deo zemlje, a ne, u najgorem slučaju, kutija iz masovne proizvodnje namenjena maksimalnom profitu i praktičnosti u građevinarstvu. “

PROČITAJTE JOŠ: Domovi slavnih: zamak izgubljene ljubavi supermodela Hajdi Klum

Gradnja od prirodnih materijala ne proizvodi razne "koktele" kancerogenih otrova koji ispunjavaju većinu modernih zgrada.

Sajmon je imao sreće sa nalaženjem zemljišta za svoju kuću. Dobio je malo veću parcelu zemlje, u zamenu za njen nadzor.

Pozornost u izradi eko-kuće proteže se i na kupatilo koja je opremljena kompost WC–om, korišćena je slama preko plastičnog sloja za izolaciju, a frižider rashlađuje pomoću vazduha, koji struji ispod temelja kuće.

Cement je visoko uglačani emiter, tako da je na unutarašnjim zidovima kao završni sloj krečni malter umesto cementnog.

Sajmon se sada bavi izgradnjom druge kuće za Lammas projekt, organizaciju koja promoviše razvoj eko stambenih kuća i ekološki stil života. Fokus nije samo na kućama, već i na sađenju drveća i izgradnji vrtova.

Evo kako on vidi svoje stajalište u svom domu i Lammas projektu:

“Ova gradnja je jedan deo permakulturalnog pristupa životu. Ova vrsta života je u harmoniji sa svetom i nama samima. Ove jeftine prirodne kuće imaju svoje mesto ne samo zbog vlastite održivosti, već i zbog njihovog potencijala za pružanje pristupačnog doma koji omogućava ljudima pristup zemlji i priliku da žive jednostavnije živote.”

Ne možemo zamisliti lepši i atraktivniji dom od ovoga. To može biti trend u budućnosti u izgradnji kuća.

Slike bajkovitog doma možete pogledati u FOTO GALERIJI! 

Izvor: Atma

LepaiSrecna Izgradnja kuće ne mora da bude jedna od najskupljih stavki u životu. Evo kako je to pošlo za rukom fotografu Sajmonu Dejliju da sagradi jeftin, kvalitetan i topao dom...