Već u prvoj fazi projektovanja mora se imati na umu raspored, kao i to da je uz svaki komad pokućstva potreban i slobodan prostor. Sve ovo se mora imati u vidu na vreme da se ne bi došlo u situaciju da je nemoguće menjati pregradne zidove i vršiti prepravke.

Ponekad se dešava da projektant osmisli prostor na najbolji mogući način, a da ukućani to ne umeju da iskoriste. U takvom slučaju je potrebna intervencija dizajnera enterijera, ili će savetodavac biti običan svakodnevni život u stanu.

Pravila planiranja

Prilikom planiranja nameštaja ne smeju se smetnuti s uma tri pravila: - nameštaj treba grupisati u celine tako da budu zadovoljene sve namene; - oko svakog pojedinačnog komada nameštaja treba ostaviti primereno slobodan prostor za njegovu pravilnu upotrebu (za otvaranje ormana, razvlačenje ležaja...) - između pojedinih skupina nameštaja treba ostaviti i slobodan prostor za nesmetano kretanje ukućana, tako da na glavnim „saobraćajnicama“ u kući ne bude nikakvih prepreka.

Ormani uvek treba da budu smešteni iza vrata. Ako je tu prostor dubine 60 cm, to je idealno mesto za postavljanje garderobnog ormana. Isto važi i za dnevnu sobu. Po pravilu ormane nikada ne treba postavljati tako da budu prvi na udaru po otvaranju vrata. Ormani su praktično ostave, pa ne treba da dominiraju u prostoriji. Tapacirani elementi pokućstva treba da budu tako postavljeni da su što bliže prozoru i vratima koja vode na balkon ili terasu.

Ova grupa treba da bude privlačna za okupljanje i razgovor, najbolje u obliku slova L ili U. Treba izbegavati dugačke nizove naslonjača, jer podsećaju na javne prostorije. Postavljanje kreveta u nizu dolazi u obzir jedno u dečjoj sobi ili u vrlo dugačkoj i uskoj prostoriji. Trpezarijski sto može da bude u sredini prostorije i tada je najudobniji za korišćenje. Ako nema dovoljno prostora, sto može jednom stranom da se nasloni na zid.


Arh. Radmila Milosavljević