Psiholozi Kejt Retklif sa Unverziteta Floride i Šigehito Oiši sa Univerziteta Virdžinije sproveli su pet različitih eksperimenata sa 896 učesnika na koji način uspeh partnerke deluje na muškarce, a rezultati su objavljeni u avgusta 2013. godine u „Časopisu psihologije ličnosti i društva“.

U jednom od eksperimenata, naučnici su zamolili 32 razllita para da urade test inteligencije. Testovi zapravo nisu pregledani, a svim muškim učesnicima je rečeno da su njihove partnerke, po ostvarenim rezultatima, među najboljih 12 procenata ili među najlošijih 12 procenata učesnika. Primećeno je da je muškarcima koji su verovali da su njihove parnerke među najboljih 12 posto testiranih samopouzdanje opalo u odnosu na one koji su mislili da su njihove partnerke među lošijima. Drugim rečima, to što su njihove partnerke pokazale visoku inteligenciju izazvalo je da ti muškarci misle loše o sebi.

„Potpuno je logično što se muškarac može osetiti ugroženo ukoliko ga devojka nadmaši u nečemu što rade zajedno“, rekla je dr Retklif za američki  časopis. „Ali ono što je iznenađujuće je što smo otkrili da muškarci partnerkin uspeh automatski shvataju kao svoj neuspeh, čak i ako nisu direktna konkurencija jedno drugom.“

Sudeći po časopisu „Men's health“, ova nesigurnost proizlilazi iz činjenice da je verovatnije da će muškarci to što je njihova partnerka uspešna razumeti kao „moja partnerka je uspešnija od mene“.  Laura Tadesko, jedna od urednica ovog časopisa kaže da takvi muškarci treba da uživaju u sopstvenoj pobedi – tome što su uspeli da ulove sposobnu ženu.

„To se zove uspeh“, zaključuje ona.

Tamara Sorak