Mogućnost da uložite malo, a dobijete dosta novca zvuči - primamljivo. Stručnjaci kažu da je OK ako rekreativno odete u kladionicu, igrate Bingo, Loto... i ako možete da se zaustavite dok dobijate.

Međutim, kako da znate da li ste zavisnik ili rekreativni igrač?

VIŠE: Kako da uvećate svoju zaradu: 3 saveta za više novca i dobru karijeru

Najpre, odgovorite na sledeći upitnik, koji je u saradnji sa Specijalnom bolnicom za bolesti zavisnosti napravio UPIS (Udruženje priređivača igara na sreću).

  • Morate li ponekad da se kockate/kladite, iako to prvobitno niste nameravali, želeli?
  • Jeste li već jednom pokušali da prestanete da se kockate/kladite i niste uspeli?
  • Da li ste zbog kockanja/klađenja propustili sastanke/dogovore?
  • Kockate li se/kladite li se prvenstveno kada vam je dosadno, kada ste pod stresom ili tužni?
  • Imate li problema u porodici zbog vašeg čestog kockanja/klađenja?
  • Kada mislite na kockanje/klađenje, osećate li telesne simptome, kao što su ubrzani rad srca, vlažni dlanovi, "žmarci"?
  • Patite li zbog svog igranja na sreću?
  • Mislite li da ste provalili sistem igranja, odnosno da možete da predvidite rezultat klađenja?
  • Bavite li se u mislima često kombinacijama brojeva, dobicima, vraćanjem izgubljenog novca, odnosno mogućnostima klađenja i sportskim rezultatima?
  • Pokušavate li da sakrijete svoju strast prema kockanju/klađenju?

Ako ste na jedno ili više pitanja odgovorili potvrdno, trebalo bi da razmislite o svom kockanju/klađenju i da se obratite stručnjacima za pomoć.

VIŠE: Recept za srećan život: 8 navika istinski pozitivnih ljudi

Igre na sreću su uzbudljive, interesantan su način da provedete slobodno vreme, ali mogu prerasti u strast koja se više ne može kontrolisati i tako uzrokovati brojne probleme: omesti rad, školske i druge aktivnosti, uzrokovati finansijske probleme, naškoditi porodičnim i socijalnim odnosima, dovesti do emocionalnih ili drugih psihičkih problema.

Sve je više mladih zavisnika, najviše onih od 18 do 26 godina. Najveći broj njih ima završenu srednju školu, mada to nije pravilo - ima i fakultetski obrazovanih, ljudi različitog ekonomskog statusa.

"Mladi su u opasnosti jer zavisnost ne doživljavaju kao problem, kod njih je doživljaj rizika manje izražen nego kod odraslih, zbog nezrelosti, nesposobnosti da kritički razmišljaju o nekim stvarima. Najteži su pacijenti koji počnu rano da kockaju jer to postaje način njihovog života, zbog čega im je teško da se vrate normalnom životu”, kaže dr Alčaz.

"Mnogi roditelji pokušavaju da pomognu na neki svoj način, tako što će decu suočiti sa tim što su uradili. Često se zadovoljavaju obećanjima da oni to više neće raditi, ali se ne trude da malo ozbiljnije prate i nadgledaju njihov život, da provere kako i sa kim provode slobodno vreme... Ipak, uvek je najbolje potražiti pomoć u nekoj ustanovi koja se time bavi - Institutu za mentalno zdravlje ili Specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti."

VIŠE: 5 načina da se izborite sa kritikama i teškim periodom u životu

Dr Alčaz preporučuje preventivno delovanje - razgovor sa decom, objašnjavanje da zavisnost od igara na sreću može da postane ozbiljna bolest, savetuje roditeljima da decu nikako ne uključuju u klađenje, popunjavanje listića... jer na taj način decu senzibilišu za igre na sreću.

"Lečenje se sprovodi u zvaničnim ustanovama u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu. U principu, lečenje ne traje kratko - otprilike onoliko koliko traje i zavisnost, ali u proseku oko dve godine. U početku je lečenje intenzivnije, a kasnije su kontrole ređe. Kod mlađih zavisnika, lečenje bi trebalo da obuhvati celu porodicu, kako bi imalo efekta."

"Najčešće kod nas dolaze roditelji eventualnog zavisnika, koji u razgovoru sa stručnjacima dobijaju procenu da li je reč o problematičnom kockanju ili zavisnosti, kao i savet u vezi sa lečenjem. Neke pacijente upućujemo na hospitalno lečenje jer je potrebno da se izdvoje iz sredine u kojima imaju problema, ali većini pacijenata je dovoljna i dnevna bolnica gde imaju grupne tretmane. Tu ih učimo kako da prepoznaju razloge, odnosno ono što ih vodi u kockanje, kako da postave određena pravila - kontrolu novca, kontrolu slobodnog vremena, na koji način da promene život... U početku se dolazi više puta nedeljno, kasnije jednom sedmično, pa jednom mesečno i polako sama osoba preuzima kontrolu i odgovornost."

Izvor: Mondo