Internet je naša svakodnevica i on nezadrživo raste. Kako da zaštitimo svoju decu, na šta da ih upozorimo kako bi bila sigurna i bezbedna pred računarom.
Internet nije neki zamišljeni, nepostojeći svet, niti bekstvo od stvarnog života, već deo naše svakodnevice koji ima uticaj na našu decu, bilo da je njegov sadržaj dobar ili loš. A kakve sve zamke može predstavljati internet i na šta moramo obratiti pažnju, razgovarali smo sa Tatjanom Matić, državnom sekretarkom Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, koje sprovodi inicijativu Kliknite bezbedno?
Kako ste došli na ideju da sprovedete projekat zaštite dece na internetu?
- Informaciono-komunikacione tehnologije su deo naše svakodnevnice i potrebno je posmatrati ih pre svega kao jednu vrstu alata koja nam omogućava brže i bolje funkcionisanje. Smatram da mi koji se u ovom trenutku nalazimo na položaju donosilaca odluka imamo posebnu odgovornost u pogledu zaštite naše dece, a ta odgovornost ogleda se u tome da decu naučimo i usmerimo kako da bezbedno koriste savremene tehnologije i kako pametno da iskoriste sve prednosti koje internet pruža. Internet ne predstavlja, kako se često razume, samo društvene mreže i „onlajn“ igrice, već i neiscrpni izvor informacija i bazu znanja koju bi trebalo koristiti. Naša deca će sutra izabrati profesiju u ovoj oblasti i mi ne smemo da im zabranimo upotrebu interneta, već da im pomognemo da se zaštite i žive u skladu sa novim vremenom i tehnologijama, zbog čega je i pokrenuta inicijativa Klikni bezbedno. Želimo da decu kroz edukativne tribine informišemo o svim opasnostima ali i prednostima koje internet i uopšte informaciono-komunikacione tehnologije pružaju.
Na koji način je osmišljena edukacija dece u ovoj oblasti?
- Pošli smo od toga da su savremene tehnologije deci izuzetno bliske i da sada već imamo generacije koje ne poznaju svet koji je postojao pre mobilnih telefona i interneta. To su generacije za koje ćete u stručnoj literaturi naći termin „digitalni urođenici“, a mi smo u tom svetu „digitalne pridošlice“. Polazeći od tih osnovnih pretpostavki, naše tribine su i osmišljene tako da budu interaktivne i bliske deci. Ja se na svakoj tribini iznenadim koliko deca znaju o savremenim tehnologijama i koliko lako usvajaju nova znanja. I zapravo, IKT je verovatno jedina oblast u kojoj veliki broj dece zna više od svojih roditelja, zbog čega se inicijativa Klikni bezbedno i okrenula i roditeljima i pedagozima i nastavnicima. Želimo da ih kroz tribine posvećene roditeljima i nastavnicima pored informisanja o rizicima kojima njihovo dete može biti izloženo dok je na internetu, ohrabrimo da se i oni aktivno uključe u onlajn svet i na taj način bolje razumeju svoje dete - ali i razbiju strah od nepoznatog koji postoji kada je reč o novim tehnologijama među starijima.
U kakvim se nebezbednim situacijama najčešće mogu naći deca?
- Jedna od najlepših stvari kod dece je upravo njihova radoznalost, poverenje prema svetu u kojem žive i nerazmišljanje o tome da bi neko želeo da im naudi. Zato deca za „prijatelje“ na društvenim mrežama prihvataju ljude koje ne poznaju u realnom životu, pa samim tim ne mogu ni znati da li je osoba koja im je poslala zahtev za prijateljstvo zaista ona za koju se predstavlja. Ovo je jedna od najopasnijih situacija u kojima naše dete može da se nađe jer poznato je da deca na društvenim mrežama postaju laka meta tzv. „internet predatorima“. Zbog toga im uvek na tribinama pravimo paralelu između realnog i virtuelnog sveta i napominjemo da, kao što na ulici ne prilaze nepoznatom čoveku i pitaju ga da li želi da im bude prijatelj, tako to ne bi trebalo da rade ni kada su na internetu. I ako deci napravite takve paralele koje su njima bliske i ako im stavite do znanja da je virtuelni svet isto izlazak u javnu sferu - na dobrom ste putu da vaše dete nauči kako da se zaštiti.
Na sledećoj strani pročitajte o tribinama koje je Tatjana Matić držala u osnovnim školama i tome koliko su deca upućena u opasnosti interneta.