Sindrom pregorevanja ili "burnout" svima je već dobro poznat. Nasuprot njemu, "boreout" sindrom je sve prisutniji i podrazumeva da se na poslu naprosto dosađujete, gledate često u sat ne bi li vreme što brže prošloI ovo stanje može da ima isti rezultat kao "burnout" - ne vidite svrhu, želite da budete negde drugde, ne možete da podnesete svakodnevicu. Ovaj problem se javlja kada se dugo ne suočavate sa novim izazovima, sve je monotono i nema nikakve mentalne stimulacije, a zadaci koje dobijate su daleko ispod vašeg nivoa sposobnosti.

"Boreout" izaziva nezadovoljstvo, bezvoljnost, razdražljivost, očajanje, a ponekad se javljaju i napadi panike. Ovaj sindrom može da izazove i fizičke probleme poput glavobolje, iscrpljenosti ili poremećaja spavanja.

Kako da se oporavite od "boreout" sindroma?

Problem "boreout" sindroma gotovo da ne može da se reši ukoliko o njemu ne porazgovarate sa kolegama ili poslodavcima. Iznesite stvari "na sunce" i pokušajte da se dogovorite sa šefovima oko eventualnih promena i noviteta koje biste uveli na radnom mestu. Takođe, uravnotežen privatni život može da vam pomogne da poboljšate svoj stav prema poslu ili da ga promenite. Ako pronađete novi hobi ili nekim drugim aktivnostima ispunite ostatak dana, to će vam pomoći da prebacite fokus sa posla koji vas "ubija u pojam" na druge, lepše stvari koje vas ispunjavaju i motivišu. To, naravno, nije trajno rešenje, ali je svakako bolje da ne protraćite dane u potpunosti dok ne napravite važne poslovne promene. Ukoliko zaista ne možete da se izborite sa  "boreout" simptomima pored sveg truda, potražite pomoć stručnjaka, kako bi posledice po vaše mentalno zdravlje bile što manje.

umorna zena spava za stolom
Shutterstock  Dosada na poslu

Stručnjak za ljudske resurse Bojana Grujin navela je jednom prilikom u radio emisiji "Magazin na Prvom" da je ovaj sindrom uočljiviji kod mladih jer oni uglavnom imaju više hrabrosti da sebi priznaju da su nezadovoljni poslom i istakla da nije uvek lako govoriti sa poslodavcima o ovom problemu.

"Vrlo je u redu reći da sam u 'burnout-u', da sam 'sagoreo'. To mene onda definiše kao posvećenog, vrednog, lojalnog, nekog na koga kompanija može da računa. Da bih rekao da sam u 'boreout-u', ja moram da kažem da je meni dosadno. Ako kažem da mi je dosadno, onda se postavlja pitanje: pa kakav sam ja to čovek koji se dosađuje osam sati na poslu, zaboga", zbog čega mnogi radnici ostaju dugo u ovom stanju nezadovoljstva. "U poslu se to vidi na taj način što oni glume da rade, a zapravo su već u onom 'tihom otkazu. Taj 'tihi otkaz' može da traje mesecima. Oni su negde, mentalno u svojoj glavi, već napustili kompaniju."

"Organizacija posla je krivica kompanije", dodala je Bojana i naglasila da bi trebalo kod planiranja narednih događaja imati u vidu zaposlene koji su pomenuli da su u 'boreout-u' i dodatno ih aktivirati. To može u velikoj meri pomoći da se ovaj problem smanji ili potpuno nestane. 

BONUS VIDEO:

STOP STRES! "BURN OUT" SINDROM - ZVANIČNO POSTAJE I DIJAGNOZA! Kurir TV

 Tekst: Lepa&Srećna/K.L.