Najnoviji film oskarovca Majkla Mura pod nazivom "Where to invade next" mnogi mediji su proglasili krajnje subverzivnim ostvarenjem koje, kroz prividnu formu komedije, na vrlo provokativan način kritikuje američki institucionalni sistem i prkosi normama kada su u pitanju kažnjavanje, sudstvo, obrazovni sistem itd.

Nakon poslednjeg filma "Capitalism: A Love Story", koji je snimio 2009. godine, Mur je uspeo da sedam godina kasnije ode korak dalje i u novom filmu pronađe novu temu i novog "neprijatelja" čovečanstva. 

PROČITAJTE JOŠ: Premijerna projekcija filma Majkla Mura “Koga sledećeg napasti” zatvara Festival BELDOCS 2016.

U ovom pohodu, Majl Mur će pokušati da "ukrade" zemljama širom sveta nešto vrednije od nafte i prirodnih bogatstava - institucionalna rešenja za veliki spektar problema koji muče Ameriku. 

U obilasku zemalja i upoznavanju sa njihovim pristupom i tretmanom zatvorenika, položajem žena, zaštitom njihovih prava i tako dalje, veliku pažnju privukli su mu obrazovni sistemi Finske ali i Slovenije i Francuske. 

Nakon što je standardizovanim testiranjem, koje se koristi za rangiranje nivoa znanja i uspešnosti đaka, utvrđeno da su finski đaci najslabije rangirani, Finska je preduzela odgovarajuće mere. Sada to školstvo izgleda daleko drugačije.

Zamislite škole u kojima ne postoje domaći zadaci, umesto časa više deca mogu da se pentraju po drveću a osnovni cilj svih nastavnika i učitelja je da ih nauče da budu srećni, ispunjeni i  da se što više igraju. Tajni obrazovni plan Finske je uspeo. Finski đaci su na standardizovanim testiranjima postali "broj jedan". U odnosu na đake iz celog sveta, postižu najbolje rezultate na testovima. 

Kako su Finci to postigli? Vrlo jednostavno - decu treba učiti da budu srećni, da poštuju sebe i druge, da se što više igraju i druže sa vršnjacima, da rastu u srećna ljudska bića. Decu treba pustiti da budu deca. 

Kroz razgovor sa nastavnicima, direktorkom škole i ministarkom obrazovanja Finske, Mur dolazi do informacija da mlađa deca u odnosu na stariju imaju mnogo kraću nastavu. Svega dvadeset časova nedeljno, ponedeljkom samo tri. Domaći zadaci ne postoje jer previše rada bez odmora smanjuje produktivnost a takav rad gubi smisao. Iz tog razloga, finski đaci imaju najmanji fond časova i najkraću školsku godinu u celom zapadnom svetu. Kako jedna finska direktorka škole kaže, mozak mora da odmara a deca treba da uživaju. 

PROČITAJTE JOŠ: Autorka pobedničkog filma sa Sandensa Rokšara Ghem Maghami otkriva ekskluzivno za portal Lisa: kako sam snimila dokumentarac Sonita uprkos najstrožijoj cenzuri na svetu (BELDOCS 2016)

Obrazovni sistem Finske koji prihvata da postoji mnogo više od škole, da deca treba da nauče da budu srećna i da vole sebe i druge, da se veru po drveću, druže i IGRAJU, stvara danas najbolje đake sveta. 

Čak i "strogi" profesor matematike u jednoj finskoj školi, smatra da je od tablice množenja bitnije da nauči đake da budu srećni i ispunjeni. 

Mur je kroz svoje putovanje u filmu "Where to invade next" obišao i francuske đake i pokazao kako izgledaju dečji obroci i koliko se razlikuju od onog što jedu američki đaci. Gazirana pića nisu omiljena, a i seksualno vaspitanje đaka igra bitnu ulogu. 

Nije Mur zaobišao ni Sloveniju koja pruža besplatno studiranje kako svojim tako i stranim studentima dok  samo na spomen uvođenja školarine, studenti ulaze u štrajk. 

Ne znamo da li će Majkl Mur uspeti da "prosvetli" svoju zemlju ali, posmatrajući ove primere ne možemo a da se ne zapitamo: Da li  možda negde grešimo?

Majkl Mur je oskarovac poznat po filmovima: "Roger & Me" iz 1989. godine, "Bowling for Columbine’s target" iz 2002. godine, "Fahrenheit 9/11" iz 2004. godine, "Sicko" iz 2007. godine kao i po filmu "Capitalism: A Love Story" iz  2009. godine. 

Na dan 18. maja 2016. godine u Sava Centru svi zainteresovani imaće priliku da pogledaju projekciju najnovijeg Murovog filma  "Where to invade next" u okviru BELDOCS festivala. 

Tekst: Lena Sudar

Izvor: Lisa