Da li fizičko kažnjavanje dece treba zakonom zabraniti? U okviru partnerstva sa Unicefom "Politika" ovog meseca posvećuje stranu o pravima deteta ovom pitanju koje je uzburkalo javnost i sukobilo stavove stručnjaka iz različitih oblasti, ali i onih koji se pozivaju na tradicionalni način vaspitanja.

Povod za žučne polemike bio je Prednacrt građanskog zakonika koji predviđa zabranu fizičkog kažnjavanja dece. Međutim, u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja podsećaju da se zabrana telesnog kažnjavanja, ali i podvrgavanje merama koje vređaju dostojanstvo i integritet deteta nalazi i u predlogu o izmenama i dopunama Porodičnog zakona o kojem će Vlada Srbije odlučivati u junu ove godine.,

"Ministar rada je formirao radnu grupu koja se bavi izmenama i dopunama pomenutog zakona, a trenutno se izrađuju radne verzije teksta. Paralelno sa uvođenjem ove odredbe o zabrani fizičkog kažnjavanja deteta, organizovaćemo i pomoć roditeljima kroz preventivni nadzor nad vršenjem roditeljskog prava – obuku i učenje o nenasilnim oblicima vaspitanja mališana, koji će se sprovoditi u centrima za socijalni rad, specijalizovanim savetovalištima i savetovalištima za brak i porodicu", kaže Dragan Vulević, načelnik Odeljenja za upravno-nadzorne poslove u oblasti porodične zaštite Ministarstva rada. Ljudi godinama uče kako bi se bavili određenim profesijama, a o roditeljstvu koje je najteže i najlepše zanimanje, niko ne uči, ističe on.

VIŠE: Zabrana fizičkog kažnjavanja dece u Srbiji: ZA i PROTIV (I deo)

"Oni koji vaspitavaju dete pomoću ćuški i batina najčešće kao opravdanje pominju tradiciju i činjenicu da su i oni vaspitavani na isti način, pa 'šta nam fali'. Ali ono što je tradicionalno ne znači uvek da je i dobro. Fizičko kažnjavanje mališana treba zabraniti zakonom kako bi se izbeglo da odmalena učimo da se odnosi mogu zasnivati na nasilju i da bilo koji konflikt može biti razrešen nasiljem. A upotrebom sile ne može se rešiti nijedan problem", napominje Vulević.

Pomenutim zakonskim odredbama država šalje jasnu poruku da zabranjuje akt fizičkog nasilja, a nema nikakvog razloga da se to smatra podrivanjem roditeljskog autoriteta, objašnjava Biljana Lajović, specijalista školske psihologije i koordinator jedinice za prevenciju nasilja u Ministarstvu prosvete.

"Roditeljstvo se uči, a uvođenjem ovih propisa stvara se atmosfera u kojoj je svakome jasno šta sme, a šta ne sme da uradi. U mojoj praksi mnogi roditelji su mi priznali da su se pokajali što su tukli dete, ali u određenoj situaciji jednostavno nisu umeli drugačije da postupe", napominje Biljana Lajović.

Ona smatra da uvođenje ovakvih zakonskih odredbi ne znači rušenje autoriteta roditelja, već je ideja da se roditeljima pomogne da bolje i efikasnije obavljaju svoju roditeljsku dužnost. Boško Obradović, član Starešinstva pokreta Dveri, inače otac četvoro dece, međutim, postavlja pitanje ko želi da srpski narod i naše porodice ponovo prikaže u ružnom svetlu, "kao da svi maltretiramo sopstvenu decu, kao da je fizičko zlostavljanje dece svakodnevica u Srbiji"?

VIŠE: Zabrana fizičkog kažnjavanja dece u Srbiji: ZA i PROTIV (II deo)

Posebno sramnim on ocenjuje zloupotrebu raznih naučnih istraživanja gde se, kako kaže, umesto analitičkih podataka o posledicama telesnog kažnjavanja dece poturaju podaci o posledicama zlostavljanja dece (i to u ko zna kojim narodima), što nikako nije i ne može biti isto.

"Pokret Dveri je apsolutno protiv mešanja države u sferu porodične privatnosti i vaspitanja dece. Protivimo se državi koja hoće od naše dece da napravi neodgovorne cinkaroše koji će da prijavljuju svoje roditelje i odrastaju bez ikakvog autoriteta, reda i poretka. Sve ste nam oduzeli, porodicu ne damo", naglašava predstavnik Dveri.

Posebno su protiv oduzimanja dece od roditelja kao u mnogim zapadnim državama, jer prema njihovoj oceni, postoji mogućnost ogromne manipulacije i zadiranja u privatnost, gde bi se deca posebno oduzimala porodicama koje ih tradicionalno vaspitavaju. Biljana Lajović, opet, navodi da ne razume zbog čega se promenom zakona ruši tradicionalna srpska porodica.

"Tradicionalna Srbija sigurno nije ona koja koristi batinu i agresivnost u vaspitanju dece. Ovi propisi nisu mehanizam kazne roditelja već mera zaštite dece. Roditelj treba da nauči da bez batina vaspitava dete. Državni sistem u svim svojim propisima zabranjuje bilo kakav akt nasilja nad decom i ne vidim razlog zbog čega bi u jednom delu sistema zapostavljeno, a drugom da se koristi".

Tekst pod nazivom "Za i protiv zabrane telesnog kažnjavanja dece" u Politici je objavljen 15. januara 2015. godine.