U okviru kampanje „16 Dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković u saradnji sa Ujedinjenim nacijama u Srbiji organizovala je posebno izvođenje monodrame "Zlostavljanje" koja je zasnovana na istoimenoj pripoveci nobelovca Ive Andrića. Priča o Anici je potresna priča o emotivnom i verbalnom nasilju u braku, koja snažno oslikava ne samo položaj žene tog vremena, već i izazove sa kojima se i danas mnoge suočavaju. Andrićeva junakinja naglašava važnost prepoznavanja svih oblika nasilja i ohrabruje žrtve da ne trpe u tišini jer nisu krive niti smeju ostati same.
„Jedan čovek, pogotovu jedna žena, mora u odbrani svojih prava i svoje ličnosti da se osloni na druge ljude i na svoje pravo onakvo kakvo je formulisano u zakonima, ili bar u shvatanjima i navikama društva`, piše Andrić.
Obrazovanje i kultura najviše mogu doprineti da se oslobodimo stereotipa i predrasuda o očekivanim ulogama žena i muškaraca u društvu, ali i lažnih vrednosti, čineći više od raznih strategija i akcionih planova. Nasilje prema ženama tiče se svih nas i zato moramo odlučno stati u odbranu prava na život i dostojanstvo svake žene i devojčice“, izjavila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.
U svom obraćanju, Matilde Mordt, stalna koordinatorka UN u Srbiji, istakla je ključnu ulogu umetnosti u društvenim promenama, rekavši: "Umetnost ima moć da preispituje društvene norme i podstiče diskusiju. Kroz izvođenja sadržaja poput 'Zlostavljanja', ne podižemo samo svest već inspirišemo zajedničku akciju da se promene kulturne percepcije i razbiju stereotipi u osnovi nasilja. Ujedinjene nacije ostaju posvećene stvaranju okruženja ravnopravnosti i osnaživanju onih koji su pogođeni, osiguravajući da svaka žena i devojčica može živeti dostojanstveno i bez straha".
Nasilje u porodici i rodno zasnovano nasilje nesrazmerno više pogađaju žene i devojčice, pri čemu se mnoge ne osećaju dovoljno sigurno da prijave svoja iskustva. Podaci Ujedinjenih nacija pokazuju da svaka treća žena širom sveta doživljava fizičko ili seksualno nasilje tokom svog života. Istraživanje Poverenika za zaštitu ravnopravnosti ukazuje da su strah od nasilnika, sramota, društvena osuda, ekonomske ranjivosti i nepovjerenje u institucije glavni razlozi zbog kojih žene oklijevaju da prijave nasilje u porodici. Ono što bi ih moglo ohrabriti da naprave taj korak su podrška porodice i prijatelja, podrška institucija i finansijska pomoć.
Monodramu „Zlostavljanje“ izvodi dramska umetnica Milica Janković, u režiji dramskog umetnika Tihomira Stanića.
Tekst: Promo
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka