Prijave za isključenje sa daljinskog grejanja gomilaju se celog septembra 2015. godine u gradskim toplanama.
Kako veliki broj elektrana i lokalnih samouprava odbija da smanji cenu usluge usled pojeftinjenja gasa, povećao se i broj potrošača koji razmišljaju da se odjave sa centralnog grejanja.
Da bi sprečili ovu tendenciju, toplane po Srbiji se na različite načine dovijaju. Neki traže da se i dalje plaća deo računa, dok drugi traže pristanak komšija uz apel na moguće štete po ostale korisnike koji ostanu na "mreži".
Da bi korisnici u toplana širom zemlje dobili mogućnost da se više ne greju na daljinski sistem, treba im hrpa papira, i do 15.000 dinara.
Oni koji neće više da budu kupci usluga "Beogradskih elektrana" moraju da prilože dokaz o vlasništvu stana, fotokopiju lične karte, ali i poslednji račun "Infostana" jer je jedan od osnovnih uslova da se isključe sa grejanja - da plate sve prethodne račune. Najjednostavnije isključenje košta 8.500 dinara.
Ipak, na ove papire i treba i saglasnost kućnog saveta, koja ipak nije samo formalna. U njoj stoji da komšije pristaju da snose posledice zbog isključenja drugih stanara.
Upravo ova stavka onemogućava brojnim korisnicima da traže isključenje. "Kada sam pokušala da se odjavim sa grejanja, iz toplane su tražili da komšije potpišu da se slažu sa tim da će im grejanje praktično biti lošije nego sada i da može da dođe do kvarova", priča Beograđanska Ivana M.
"Susedi su se uplašili i nisu hteli da daju saglasnost. A i ko bi, kada se tako predstavi". Talas isključenja najveći je u Nišu, gde se oko 1.000 korisnika prijavilo da želi da se odjavi, zbog vrtoglavih cena poslednjih meseci, ali i odbijanja toplane da ih sada pojeftini.
"Gradska uprava je vratila predlog toplane za nove cene na doradu", objašnjava Jovan Jovanović iz Udruženja potrošača Niša "Forum". "Računica je pokazivala da će morati da spuste cene. Sad, što se isključenja tiče, oni koji žele privremeno da obustave grejanje, moraće da plaćaju jednu trećinu fiksnog dela računa. To je oko deset dinara po kvadratu, odnosno za prosečan stan 500-600 dinara mesečno. Zvuči suludo".
Prema procenama, čelnici grada ne smatraju da će njihovo preduzeće biti ugroženo ili oštećeno, jer u ovom zahtevu za isključenje sa sistema daljinskog grejanja podnelo je "samo" oko 1.000 građana, što u odnosu na tridesetak hiljada korisnika za njih nije veliki broj.
Još jedan način da potrošače odvrate od mogućnosti da se "skinu" sa sistema jeste i vrtoglava cifra koja je potrebna da bi se ponovo priključili. U nekim gradovima je potrebno da se plati od 1.000 do 2.000 po radijatoru kako bi se ponovo pokrenuli, dok drugi, još gore, traže da se plati instalisana snaga za sve prethodne mesece u kojima su građani bili isključeni sa grejanja. Na taj način šalju poruku da se zavrtanje radijatora nikome ne isplati.
Autor: M. L. Janković
Izvor: Novosti
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka