Slovenački grad Maribor, austrijski Grac i italijanski Trst tri su omiljena odredišta za šoping ljudi iz Srbije. Ako vam je namera bila tek da probate strast kupovanja u poznatim šoping centrima i prodavnicama, iskoristite mogućnost, kad ste već u pokrajini Štajerskoj, da otkrijete i druge čari: neobičnu, zanimljivu i očuvanu kulturnu baštinu, pitoreskne uličice, kutke u kojima se nude slasna i nadaleko poznata jela... Dvorac Eggenberg je najlepša barokna zgrada u Štajerskoj, sa 365 prozora i četiri tornja, a unutrašnjost krase razne freske, slike... U blizini Opere nalazi se pijaca Kaiser Josef Markt (otvorena od ponedeljka do petka), gde poljoprivrednici nude domaće proizvode sa svojih imanja.

Kako izbeći putarinu?

Ako želite da izbegnete plaćanje vinjete za putarinu, budite oprezni jer će vas putem prema Mariboru znaci usmeravati prema autoputu. Na ulazu u Ptuj znak vas upozorava da za Maribor morate da skrenete levo, ali ćete završiti na autoputu. Vi skrenite desno, prema centru Ptuja i vozite se lokalnim putem prema Skorbi. Kružićete oko Ptuja i doći na stari putprema Mariboru.

Grac Slatki predah i kulturna događanja

Grac se nalazi na granici slovenske i germanske kulture, o čemu svedoči i njegovo poreklo. Prvo naselje sagradili su Sloveni, a i sam naziv grada ima slovenski koren - od reči „gradac“. Jedan od najposećenijih spomenika je staro gradsko utvrđenje, Schlossberg, koji čini srce starog grada, ali je i njegov zaštitni znak. Sagrađeno je u 12. veku i obiluje zanimljivostima poput turskog bunara i kapele Sv. Tome. Smeštena je na obali reke Mure i uzdiže se do 123 metara iznad staroga grada. U zvonik, koji je sastavni deo utvrđenja i koji se vidi iz skoro svih delova grada, ne može se ući, ali sa platforme oko njega pruža se predivan pogled na okolinu.

Za slatki predah od šetnje posetite poslastičarnicu Strehly koju je davne 1596. otvorila istoimena porodica. Poslastice koje su je proslavile, poput pralina Shlossberg, i dan-danas mame posetioce iz svih krajeva sveta. Arsenal, koji je još carica Marija Terezija nameravala da zatvori, ali je na nagovor gradskih većnika ipak odustala od toga, uspomena je na dobijenu bitku protiv neprijatelja hrišćanstva – Otomanskog Carstva. U njemu je izložena zbirka gotovo svih vrsta oružja koje su bilo u upotrebi između 15. i 19. veka, u vreme najžešćih bitaka. Nalazi se u Herrengasseu, glavnoj šoping ulici u centru grada tik uz muzej Landhaus u kojem se nalazi jedna od najvećih zbirki srednjovekovnog oružja i oklopa na svetu. Posetite trg Glockenspielplatz broj 1 - na zvoniku kuće triput dnevno (u 11, 15 i 18 časova) uz zvuk muzike pleše nekoliko figurica u tradicionalnoj austrijskoj nošnji, i već više od 100 godina zabavlja stanovnike i posetioce Graca.

Maribor Bogata tradicija vinske kulture

Grad na Dravi i drugi najveći slovenački grad ima idilično staro gradsko jezgro. Središte je pokrajine Štajerske, smešten u podnožju Mariborskog pohorja i nadaleko poznato vinogradarsko područje.

Najlepši način da započnete razgledanje Maribora jeste šetnjom uz reku Dravu. Stari grad nalazi se tik uz reku, a šetališta su uređena sa obe strane reke.

U znaku vinske kulture, neka vam prva stanica u Mariboru bude „Hiša stare trte“ ispred koje se nalaze najstariji čokoti vinove loze sorte žlahtina, stare više od 400 godina i kao takve upisane u Ginisovu knjigu rekorda. Čokoti stare trte rasprostranjeni su po svim kontinentima. Vinska kultura Maribora ima izuzetno bogatu tradiciju, što se vidi u Vinagovoj kleti, jednoj od najstarijih klasičnih vinskih kleti u Evropi. Ovde je i početak tri vinska puta koja vode pored Maribora. Vrhunac vinskih dešavanja je Festival stare trte, središnji turističko-kulinarsko-vinski događaj koji se održava svake godine u septembru. Od građevina starog grada, Lenta, svakako treba da posetite katedralu Sv. Jovana Krstitelja iz 13. veka sa raskošnim gotskim oltarom, i crkvu Sv. Alojzija koja je bila zatvorena u 18. veku, kada je služila kao vojno skladište. Obe crkve nalaze se na Glavnom trgu koji je u srednjem veku bio glavno mesto trgovine, a nalazi se severno od Drave. Na njemu još postoji zavetni spomenik protiv kuge, u spomen na 1680. godinu, kada je od te epidemije umrlo više od trećine stanovništva Maribora.Jevrejski trg sa sinagogom jedan je od najstarijih delova Maribora i oko njega je sagrađen Lent. Prvi put spominje se u 14. veku, nakon dolaska Jevreja. Stara trta su najstariji trsovi vinove loze na svetu, stari preko 400 godina i upisani u Ginisovu knjigu rekorda. Obavezno posetite poslastičarnicu i kafanu Pikapolonicu (u prevodu „bubamara”) jer nudi najbolji sladoled u Sloveniji! Ulica Lent vodi do najlepših gradskih parkova. Pola sata šetnje potrebno je da se popnete na Kalvariju ili Piramidu sa kojih se pruža predivan pogled na grad i okolinu.

Trst Grad prodavnica i velelepnih palata

Iako je kod nas već decenijama poznat kao šoping centar, Trst je grad koji je mnogo više od Pjace Ponte Roso i mnogo drugačiji od slike o italijanskoj lepoti. To je mešavina Medi­terana i kontinentalnih uticaja, nekadašnje Austro­ugarske carevine, te uticaja slovenskih naroda. Trst je pozicioniran u severnom delu Jadranskog mora, u Tršćanskom zalivu.

Ako se uputite u obilazak grada, obavezno posetite najveći muzej „Revoltela“, crkvu zaštitnika grada San Đusto, na udaljenosti od 15 km od grada nalazi se Groda Đigante, najdublja pećina na svetu koja je otvorena za posetioce. Od 1908. godine posetioci mogu da se spuste na dubinu od 107 m. Do pećine ćete stići famoznim Opićina tramvajem, što je najromantičniji, mada ne najbrži način da stignete do vidikovca odakle možete da uživate u pogledu na grad. Dvorac na litici pored grada Miramare podignut je sredinom 19. veka kao rezidencija za cara Maksimilijana, austrijskog cara Franca Jozefa I, i u unutrašnjem uređenju dvorca ogleda se careva ljubav prema moru. Od 1950. godine dvorac je otvoren za posetioce.

Od 18. veka u Trstu je prisutna velika zajednica Srba. Oni su svojim velelepnim palatama ulepšali gradsko jezgro, a srpska pravoslavna crkva Svetog Spiridona, još daje pečat silueti grada, baš kao što je bogat trgovački sloj Srba nekada učestvovao u pisanju istorije grada.

U Trstu možete da uživate u kafićima na Pjaca Unita, najvećem trgu na morskoj obali u Evropi, možete da upoznate bogatu kulturnu zaostavštinu ili da lenčarite na plaži. Kuhinja, tipična za pokrajinu Veneto, pod uticajem je austrijske, balkanske i jevrej­ske hrane. Tako se ovde spremaju različite vrste supe, njoka, ribe, „strukolo“ (štrudla od jabuke i rikote).

Do Trsta možete stići redovnim autobuskim linijama (Beograd-Trst, šoping tura sa jednim noćenjem košta od 99 evra) ili avionom (letovi su utorkom i subotom, a cena povratne karte sa svim taksama je od 14.880 dinara). Tršćani su jedni od najvećih potrošača kafe, sa popijenih oko 10 kilograma po osobi godišnje, što je dvostruko više od proseka. U gradu se nalazi i fabrika kafe Illy. Ovde su boravili i stvarali i Džejms Džojs, Stendal, Rajner Marija Rilke... U Trstu su i nedeljom otvorene prodavnice, a sniženja, koja su nedavno počela, traju sve do marta i kreću se od 20 do 70 odsto. Trst je još uvek grad sa velikim brojem raznih prodavnica, ali ih je mnogo manje nego tokom zlatnih sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, za kojima Tršćani i dan-danas žale...

Tekst: Anamarija Laslo, Marija Jakob

LepaiSrecna Na Maribor, Grac i Trst šopingholičarima „rastu zazubice”, ali ti pitoreskni gradovi oduševljavaju i romantičnim šetalištima, kulturnim znamenitostima, kao i raznim delikatesima.