Moja avantura na ostrvu Reunion počela je upoznavanjem carinika sa novim srpskim pasošem (koji je za njih bio egzotika, kao za mene Indijski okean) a nastavila se sadržajnim izletima sa vodičem Nikolom Barnišem (istinskim zaljubljenikom u ovaj francuski departman) i otkrivanjem destinacije koja nudi potpuno drugačiji odmor od okolnih ostrva. Od Pariza dovde putuje se avionom oko jedanaest sati (Air Austral leti sa Šarl de Gola), a cene smeštaja pristupačnije su nego na Mauricijusu i Sejšelima. Osim sunčanja na plažama i kupanja i ronjenja u tirkiznom okeanu, možete da pešačite, da obilazite vulkan i šume, ali i da osetite neku od čak tri stotine mikroklima. Živa u termometru pomeraće se tokom poseta vulkanskim udolinama - u kojima su smešteni gradići, okruženi planinama i vodopadima: Cirque de Salazie, Cirque de Mafate i Cirque de Cilaos. A to je tek deo ponude ostrva Reunion...

Lava kao atrakcija

Najviši vrh je Snežni vrh - Piton des Neiges (3.070 m) koji je poslednji put proradio pre 16.000 godina, dok je Piton de la Fournaise (2.632 m) veliku erupciju imao pre pola decenije. Umesto da se uplaše, stanovnici i turisti su te 2007. godine lavu dočekali kao nesvakidašnju atrakciju. Sa svakom takvom erupcijom, vrela lava (od 600 do 900 stepeni) direktno se izliva u okean, ali uvek uništi i deo auto-puta na istoku ostrva. Ako pažljivo pogledate pored puta možete videti table sa godinom erupcije i ostacima lave.

Zbog raznolikosti prirode i aktivnog turizma (paraglajding, jahanje, vožnja bicikla, planinarenje) najbolje je na dan-dva menjati hotele (Lux, Palm & Spa, Lodge Diana Déa...). U hostelima koje ovde nazivaju la gîte naći ćete smeštaj po povoljnim cenama: u Gîte du Volcan pored vulkana možete odsesti za 50 evra, dok u Gîte de Bélouve u istoimenoj šumi polupansion košta 42 evra. Ne samo što ćete uživati u prirodi, već nećete morati da ustajete rano kako biste stigli u centar zbivanja.

Ako želite da vidite vulkan pre nego što se oblaci spuste, treba da poranite i tamo stignete pre devet sati. Zbog velike vlažnosti, može se desiti da se prvo preznojite na 32 stepena, a da se sat kasnije rashladite u nekom od vulkanskih udolina „sirkova” (cirque) na 17 stepeni. Zato kad požele da se osveže, stanovnici kolima „skoknu” do neke od oaza „prirodnog erkondišna”. Obožavaju piknik i često se mogu videti kako raspaljuju roštilj i iznose piće iz automobila.

Polja vanile

Poljoprivreda je veoma razvijena, a dok budete putovali ostrvom, polja šećerne trske, ananasa i vanile (po kojoj su, kako kažu, najbolji na svetu), smenjivaće se pred vašim očima. U šumama ćete naići na neizostavnu Criptomeriu japonicu i tamarind stabla, a vetrenjače raspoređene širom Reuniona dodatno će ukrasiti ionako pitoreskne pejzaže.

Crni pesak

Osim Grand Anse, popularna je i plaža Ermitaž, a atrakcija je plaža sa crnim vulkanskim peskom Etang-salé (u podne temperatura peska dostigne 55 stepeni, pa stopala mogu da vam izgore). Zbog blizine ekvatora, na Reunionu sunce jako greje, pa je potrebno staviti naočare i kapu. Kada biste automobilom napravili krug oko ostrva, prešli biste tačno 240 kilometara (za ovdašnji auto-put koji je koštao 1,2 biliona evra kažu da je najskuplji put u Evropskoj uniji, kojoj ovo ostrvo pripada).

Tekst i foto: Nenad Blagojević

LepaiSrecna Nakon susreta sa netaknutom prirodom i vulkanom ostrva Reunion, kupanja i ronjenja, planinarenja i degustiranja kreolske kuhinje, osam hiljada kilometara od Srbije neće vam izgledati tako daleko.