Srpska pravoslavna crkva i vernici slave danas drugi dan Vaskrsa, u narodu nazvan Svetli ponedeljak, kojim započine "Bela nedelja"
Dva starinska običaja činila su Vaskršnji ponedeljak posebnim danom za devojke. Jedan običaj zadržao se u vojvođanskim selima- polivanje devojaka vodom, koje simbolično predstavlja spiranje pređašnjih devojačkih grehova. Smatralo se da će momak koji polije devojku, baš nju zaprositi te godine. Nakon toga, običaj je da ga devojka služi farbanim jajima, kolačima i vinom.
Bogosluženja na ovaj dan su ista kao i za Vaskrs. U većini naših krajeva Vaskršnji praznici traju tri dana. Na Vaskrsni ponedeljak se nastavljaju gozbe i veselja, na kome se ugošćavaju rođaci, kumovi, komšije i prijatelji. To je vreme kada se okuplja rodbina i iz udaljenijih krajeva. U mnogim mestima se organizuju litije, uključujući i manastir Hilandar. Prema narodnom verovanju, danas treba hranu i jaja podeliti siromašnima da i oni osete radost praznika i da bi domaćinu godina bila srećna i berićetna.
Narednog ponedeljka, čeka nas Pobusani ponedeljak. U nekim krajevima, ovaj dan se obeležava kao i zadušnice. Naime, izlazi se na groblja, pale se sveće, uređuju grobovi i sveštenik vrši parastose i pomene za pokoj duša pokojnika. Taj dan se iznose farbana vaskršnja jaja na grob, i dele se siromašnima.
Izvor: Lepa&Srećna