Dok smo pili tek skuvanu kafu iz džezve i probali kolačiće sa stola u udruženju "Sandžački ćilim" u Sjenici, gospođa Sadija Mašović je, po planu, vredno tkala ćilim. Nermina Rašljanin je proveravala mejlove pohvalivši nam se da je zahvaljujući programu udruženja naučila da koristi računar, a ostalih devet članova (od ukupno 150 aktivnih) koji su nas dočekali sa predsednicom Indirom Kuburović, obavljali su svoja zaduženja.

- Ovde ćete uvek naći najmanje deset žena. Jedne rade, druge im prave društvo, a treće dođu na „mobu“. A kada nam Mika umesi tulumbe tada nas je i više - sa osmehom priča Novak Dumić, diplomirani pravnik i direktor Centra za socijalni rad Sjenica koji kao aktivni član pomaže udruženju u pripremi i organizaciji kurseva i seminara.

- Osim ekonomskog osnaživanja žena poput proizvodnje po principu „od ovce do ćilima“, bavimo se i psihosocijalnom podrškom žena kroz programe u oblasti nasilja u porodici, bolesti zavisnosti, maloletne delinkvencije, rodne ravnopravnosti, ali i pomoći starim osobama, invalidima, mladima - izdvaja Indira tek neke od aktivnosti u poslednjih sedam godina, naglašavajući proizvodnju ćilima kao najznačajniju za sve članove.

- Zaokružili smo proces proizvodnje, pa u Sjenici obavljamo sve: od šišanja vune sa sjeničke ovce sorti pramenka i merino, preko prerade, do tkanja, odnosno pletenja naših proizvoda. Većini članova to je jedini izvor prihoda - kaže Indira koja, između ostalih, ističe i institucije koje im pomažu: Fond za socijalne inovacije, EU Progress, Fond za otvoreno duštvo i Balkanski fond za lokalnu inicijativu.

Na sledećoj strani pročitajte o bogatoj multikulturalnosti koja krasi ovo udruženje i kako se članice pripremaju za jaku zimu.

PageBreak

Članice udruženja prodaju ćilime u Srbiji i inostranstvu, a ovih dana pripremaju uzorke za potencijalne saradnike iz Belgije i Italije. S obzirom na bogatu multikulturalnost na jugozapadu naše zemlje, članice su se dogovorile da, u skladu sa navikama i tradicijom, dame muslimanske veroispovesti tkaju na razboju, a "pravoslavke" pletu čarape, kape i druge odevne predmete.

Početkom oktobra 2013. godine, kada je Lisa posetila Sjenicu, u toku je bila sezona pranja vune, a naše sagovornice su se uveliko spremale za temperature od po nekoliko desetina stepeni u minusu. Dok sneg i mraz ne odu, provodiće vreme zajedno tkajući i družeći se u prostorijama Sandžačkog ćilima.

- Kada pravimo ćilime od šest metara (dva puta tri) po četiri žene moraju da rade zajedno, jer tako veliki komad nije moguće napraviti kod kuće. Zato nam nekad bude problem da zagrejemo prostorije, ali navikle smo mi na jake zime - rekla je bliska saradnica predsednice Milaheta Mika Hrkalović.

U okviru projekta Osvajanje javnih prostora organizovana su predavanja za žene sa Peštera kako bi izašle iz svakodnevne učmalosti i anonimnosti.

- Ukorenjeno je u tradiciji da one, recimo, u restoran odu samo na porodične događaje. Pokušali smo da im ukažemo na to da treba da se druže sa narodom, da donose neke odluke, a ne da im jedine obaveze budu muža krava, sirenje sira, isterivanje stoke na livadu i povratak u kuću - objasnio nam je Novak Dumić.

Tekst: Nenad Blagojević