Sveti velikomučenik i pobedonosac Sveti Georgije veoma je poštovan u srpskom narodu, ali ga slave i u mnogim drugim zemljama sveta!
Prema hrišćanskom predanju, Sveti velikomučenik Georgije (takođe Sveti Đorđe) bio je rimski vojnik poreklom iz Male Azije.
Sveti Georgije je jedan od svetitelja koji se najviše proslavljaju u Pravoslavnoj crkvi, ali se slavi i u katoličkim zemljama.
On je, takođe, ovekovečen u priči gde ubija aždaju a slavi se u Кanadi, Кataloniji, Engleskoj, Etiopiji, Gruziji, Grčkoj, Crnoj Gori, Portugalu, Srbiji, kao i u gradovima Istanbulu, Ljubljani i Moskvi. Takođe je ovaj svetitelj zaštitnik profesija, organizacija i bolesnika.
Za vreme cara Dioklecijana organizovan je najveći progon hrišćana, 303. godine, a sveti Georgije je tada mučen na razne načine kako bi se odrekao Hrista.
Po predanju, videvši njegov otpor, žena cara Dioklecijana, carica Aleksandra viknula je: "I ja verujem u Boga koji Đorđu daje toliku snagu."
Oboje su pogubljeni po carskoj naredbi, a od 9. veka sveti Georgije se prikazuje na konju, kako kopljem ubija aždaju. Malo dalje od njega stoji jedna ženska prilika u gospodskom odelu. Smatra se da aždaja koju ubija svetac simbolizuje mnogoboštvo. Žena koja je na ikoni je carica Aleksandra i ona, kako se veruje, predstavlja mladu hrišćansku crkvu.
Dan kada je obnovljen hram u Lidiji, gde je položeno telo svetog Velikomučenika Georgija - Srbi proslavljaju kao praznik pod imenom Đurđic.
U pravoslavnoj ikonografiji, Sveti Georgije je još od 7. veka prikazivan kao vojnik (bez konja, u stojećem stavu) i sa kopljem ili mačem.
Zabeležena su brojna čuda koja su se dogodila na grobu svetog Georgija kao i njegova brojna javljanja u snu i na javi mnogima koji su njegovu pomoć tražili.
Veoma je slavljen kod Srba i najčešće ga nazivaju Sveti Đorđe ili Sveti Đurađ. Mnogi ga slave kao krsnu slavu.
Srpska pravoslavna crkva ga slavi dva puta godišnje.
Glavni praznik je Đurđevdan i praznuje se 6. maja po gregorijanskom kalendaru (23. aprila po crkvenom), a drugi je prenos moštiju i obnovljenje Hrama Svetog Georgija - Đurđic, koji se slavi 16. novembra (3. novembra po crkvenom).