Osim groznice Zapadnog Nila, trenutno glavne infekcije koja vlada u Srbiji, koju prenose komarci, alergije na ambroziju čija je koncentracija polena trenutno najviša, čekaonice domova zdravlja sve više pune pacijenata koji imaju temperaturu, boli ih grlo, promukli su, malaksali, kašlju, kijaju, ali povraćaju i imaju dijareju.

Stomačne tegobe češće su nego što je to bio slučaj u istom periodu prošle 2017. godine. Što je zanimljivo mališani još odolevaju, kažu doktori, već su ovi problemi "napali" odrasle.

Doktori pretpostavljaju da su u pitanju virusne infekcije ali, kako kažu, mogu da budu i kombinovane - kada se na njih nadovežu i bakterijske.

Od kraja avgusta 2018. godine sve je viša obolelih od "običnih" prehlada i crevnih infekcija, iako su se one očekivale tek za tri, četiri nedelje.

PROČITAJTE JOŠ: ŠOK! ZA SMRT TURISTA U HURGADI KRIVA BAJATA HRANA? Ovo su simptomi na koje su se turisti žalili

Prim. dr Nevenka Dimitrijević, specijalista opšte medicine i predsednica Sekcije opšte medicine u Srpskom lekarskom društvu (SLD), potvrđuje da je od kraja avgusta 2018. godine povećan broj pacijenata čiji simptomi liče na prehladu, a "dosta je i onih koji povraćaju i imaju prolive".

- Kolege iz domova zdravlja, takođe, kažu da je slična situacija i kod njih. Obično se takve infekcije javljaju malo kasnije, odnosno tri do četiri nedelje od početka školske godine. Prošle nedelje bilo je dosta pacijenata koji su imali stomačne tegobe. Antibiotici obično ne deluju na te "tekuće" infekcije. Ukoliko temepratura, kašalj, malaksalost, promuklost, ali i ostali simptomi traju nekoliko dana, onda bi trebalo da se urade analize krvi - krvna slika, leukocitarna formula kako bi se videlo da li su u pitanju virusi ili se nadovezala neka bakterijska infekcija - objašnjava prim. dr Dimitrijević.

Kliknite OVDE da pročitate nastavak teksta i da pročitate mišljenja o uzroku povećanog broja obolelih!

PageBreak

Prema njenim rečima, kada su crevne infekcije u pitanju simptomi su tečne stolice, mučnina i povraćanje.

- One jesu uobičajene za ovo doba godine, ali je njihov broj povećan u dodnosu na isti period prošle - navela je sagovornica.

Sa druge strane, prim. dr Tatjana Radosavljević, pulmolog, kaže da kod nje dolaze pacijenti s respiratornim infekcijama već čitav mesec, što jeste neoubičajeno za ovo doba godine.

PROČITAJTE JOŠ: KOLIKA JE KIRIJA ZA STANOVE U SRBIJI: cena za iznajmljivanje garsonjere, malih i velikih stanova u Beogradu, Kragujevcu, Novom Sadu i na jugu Srbije

Ona razlog za takav "napad" virusa vidi u kolebljivom vremenu i preteranoj upotrebi klima uređaja u stanovima i kolima.

- Utisak je da deca, za sada, odolevaju. Uglavnom simptome prehlade - bol u grlu, kašalj, zapušenost nosa, malaksalost imaju odrasli građani. Utisak mi je da klima uređaji imaju veze sa tim, ali i kolebanje vremenskih prilika. Imali smo smenu vrlo toplih i kišovitih dana, kada je temepratura vazduha padala za po deset i više stepeni. Respiratorne infekcije jesu se ranije javile. Očekivali smo ih za tri do četiri nedelje. Zanimljivo je da traju i do deset dana, a prema rezultatima analiza na koje šaljem pacijente, izgleda da su im uzročnici virusi - objasnila je prim. dr Radosavljević i dodala da ukoliko simptomi traju duže od tri, četiri dana obavezno neka pacijenti idu kod svojih izabranih lekara.

- Bitno je jer se tako sprečavaju komplikacije - kazala je ona.

Tekst: R. Briza

Izvor: Blic