Najnovije istraživanje Mreže za poslovnu podršku (BSN) pokazalo je da zaposleni u Srbiju uzimaju najviše slobodnih dana i bolovanja u Evropi, a razlozi su najrazličitiji, pišu Novosti28. septembra 2014. godine.
Nivo odsustvovanja s posla kod nas veći je 59 odsto od proseka u zemljama EU. Ispostavilo se da strane kompanije ovde i dalje imaju najveći problem tokom letnjih meseci, kada zaposleni uzimaju lažna bolovanja da bi otišli na selo i obavili sezonske poljske radove.
Autori istraživanja zaključili su da, zahvaljujući korupciji u zdravstvu, lekari i dalje masovno daju bolovanja i kad treba i kad ne treba. Tako se izostanci s posla i do mesec dana prepisuju zbog insomnije (nesanice), komplikacija sa akutnom prehladom, stomačnih tegoba, zubobolje.
Tek 9,4 odsto ispitanika, pokazalo je ovo istraživanje, efektivno dnevno radi osam sati. Najveći broj njih ne radi duže od pet, a ima i onih koji jedva spoje jedan produktivan čas na poslu. Petina anketiranih koristi pauzu dužu od jedan sat, a tek nešto više od trećine ispunjava sve radne zadatke.
Najveći broj anketiranih odrađuje posao bez interesovanja, a neki i ne kriju da bukvalno izbegavaju radne obaveze. S posla najčešće odsustvuju zaposleni stariji od 50, a odmah za njima oni između 35 i 50.
Najažurnije su osobe na probnom radu i pripravnici. Kao najčešći razlog nedolaska obično navode bolest deteta ili sopstveni odlazak kod lekara. Na listi opravdanja visoko mesto zauzimaju i privatne administrativne obaveze, bolest drugih članova porodice, selidbe i sahrane.
Dve trećine anketiranih poslodavaca složilo se da neefikasan rad utiče na loš kvlitet proizvoda i usluga. Ipak, za utehu je da petina radnika usvoji preporuke gazde ili šefa odmah i poboljša učinak. Ali, 15 odsto njih to učini tek posle više od pola godine, a osam odsto ne učini nikad!
Da bi stimulisali radnike, poslodavci najčešće vrše bolji raspored kadrova i novčano ili disciplinski kažnjavaju javašluk. Ali ima i onih koji daju novčane stimulacije za veću produktivnost, više slobodnih dana, nagradna putovanja i usavršavanja, organizuju druženja i skupove zaposlenih (takozvani tim bilding), plaćaju radnicima privatno zdravstveno osiguranje, čuvanje dece, vrtić pri kompaniji.
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.