U malom španskom mestu Portligat, uz obalu Katalonije, nalazi se jedinstveni muzej posvećen Salvadoru Daliju – baš tamo gde je slavni umetnik godinama živeo i stvarao. Smešten u njegovoj nekadašnjoj kući i ateljeu, ovaj prostor danas privlači zaljubljenike u umetnost iz celog sveta, ali i sve one koje fascinira Dalijeva neobična ličnost i njegov ekscentrični pogled na svet.
Dalijeva priča sa Portligatom počinje 1930. godine, kada je kupio malu ribarsku kolibu. Očarali su ga pejzaži, mir i svetlost tog mesta, pa je odlučio da baš tu napravi svoj dom. Tokom decenija, koliba se pretvorila u pravo umetničko zdanje – uređivao ju je i nadograđivao sve do 1982. godine, kada ju je zauvek napustio nakon smrti svoje supruge Gale.
Kuća je posebna baš kao i njen vlasnik. Dali ju je sam opisivao kao "biološku strukturu" sastavljenu od povezanih ćelija – soba koje se nadovezuju kroz uske hodnike, različite nivoe, slepe prolaze… pravi lavirint! Prozori su različitih oblika i veličina, a iz svakog se pruža pogled na zaliv Portligat, pejzaž koji često pronalazimo na njegovim slikama.
Unutrašnjost doma odiše Dalijevim duhom, a svaka soba je pažljivo uređena, sa bogatim detaljima poput somotskih presvlaka, sušenog cveća, zanimljivih tepiha i antikvarnog nameštaja. Ovaj prostor je istovremeno topao, intiman i nadrealan, baš kao i njegova umetnost.
Nakon što su jedno vreme proveli u Americi zbog građanskog rata, Dali i Gala vratili su se u Portligat 1948. godine. Kupili su još jednu obližnju kolibu i deo zemljišta, pa počeli dugotrajan proces povezivanja i proširivanja kuće. Rezultat je fascinantna celina u kojoj svaki kutak ima svoju priču.
"Portligat je mesto proizvodnje, idealno za moj rad. To je jedinstven planetarni slučaj", govorio je Dali o svom domu, koji je oblikovao do najsitnijih detalja.
I dvorište nosi njegov prepoznatljiv pečat, nadrealistički raj sa ogromnom sofom u obliku usana, orijentalnim bazenom, Pireli gumama i neizostavnim džinovskim jajima koje je sam vajao.
Pogledajte našu galeriju i zavirite u dom jednog od najneobičnijih umetnika 20. veka:
BONUS VIDEO: