Prvi put u potrazi za "Čuvarima narodne baštine" ekipa serijala "Šljivik" izašla je i van granica naše zemlje. Veoma posećene audicije održane su u Banjaluci, Beranama, Sokobanji, Zrenjaninu, Valjevu, Subotici, Štrpcu i Leskovcu. Selekciona komisija imala je težak zadatak - da prepozna i odabere samo najbolje predstavnike izvorne pesme, svirke i igre. A kandidata je bilo mnogo.

I ljudi iz dijaspore su dolazili na audicije i pokušali da postanu deo ove važne priče. U osam gradova izabrano je po dva predstavnika u četiri kategorije: Izvorne pevačke grupe, Sviranje na narodnim instrumentima, Vokalni solisti i Narodne igre. Kroz serijal i muzičku i igračku tradiciju Srbije, Crne Gore i Republike Srpske ove sezone gledaoce će voditi glumački par Jelena Jovičić i Aleksandar Srećković Kubura.

Brojne muzičke goste iz zemlje i regiona, kao i vokalne soliste i svirače na narodnim instrumentima, pratiće Narodni orkestar RTS-a pod upravom Vlade Panovića. Da svi takmičari budu pravedno ocenjeni brinuće stalni stručni žiri u sastavu dr Dimitrije Golemović, šef Katedre za etnomuzikologiju na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu i Radojica Kuzmanović, naš poznati koreograf. Njima se od ove sezone priključuje i vrsna interpretatorka etno-muzike Biljana Krstić, kao treća, stalna članica žirija.

Urednici emisije Svetlana Azanjac i Dušan Šukletović kažu da je Šljivik originalni televizijski format RTS-a koji je publika prepoznala i prihvatila kao domaći brend, stručna javnost nagradila, a televizijske stanice zemalja u okruženju usvojile.

- U prethodna dva serijala obišli smo 18 gradova naše zemlje: Sombor, Gračanicu, Jagodinu, Negotin, Čačak, Rašku, Kikindu, Pirot, Kruševac, Užice, Leposavić, Bačku Palanku, Zaječar, Ivanjicu, Vranje, Kraljevo, Niš i Kragujevac. Podelili smo osam titula Čuvara narodne baštine iako mislimo da je od nekoliko hiljada učesnika koji su do sada prošli kroz emisiju što na audicijama, što u studijskim emisijama, mnogo njih zaslužilo to priznanje.

Pripremila: Marija Jakob