Kada se kaže harizma, niko ne može tačno da definiše taj pojam, ali svi znamo da tu osobinu imaju oni koji plene i koji su nekako posebni. Izdvajaju se svojim ponašanjem, ophođenjem, energijom kojom zrače i reakcijom koju izazivaju kod drugih. Žene plave krvi ili one koje su udajom stekle plemićku titulu, nisu izuzetak. Izdvojili smo tri koje su u pravom smislu bile i ostale žene, majke, kraljice...

PROČITAJTE VIŠE: RASKOŠ I SJAJ: zavirite u unutrašnjost palata britanske kraljevske porodice

Mada od 2013. više nije prva dama Katara, jer je presto nasledio njen sin, Šeika Moza (59) i dalje je izuzetno cenjena u svojoj zemlji i u međunarodnim krugovima. Svojim radom ostavila je dubok trag u toj tradicionalnoj i zatvorenoj sredini. Zahvaljujući prefinjenom izgledu, lepoti i harizmi kojima pleni, dospela je i na listu Veniti fera najbolje odevenih pripadnica plave krvi. Od kada je 1995. šeik Hamad ibn Halifa postao emir, supruga Moza pratila ga je na svim službenim putovanjima, pa je tako bila gošća britanske kraljice, španskog kralja i američkog predsednika Obame, nemačke kancelarke Angele Merkel, a susrela se i sa papom. Svoje obrazovanje i iskustvo koristila je u brojnim organizacijama i udruženjima posvećenim obrazovanju i deci, kao i u Unesku. Izdejstvovala je da Ustav Katara garantuje jednakost polova i svesrdno se zalagala za emancipaciju žena i pomoć mladima da se zaposle. Šeika je uporedo sa državnim poslovima i društvenim angažmanom rodila i odgajila sedmoro dece.

Nije lako posle kraljice Beatriks, koja je godinama bila na prestolu, preuzeti tu važnu ulogu, ali po svemu sudeći, nova holandska kraljica Makisma (47) u tome je uspela. Supruga kralja Vilema Aleksandera nije Holanđanka, već Argentinka i ćerka bivšeg ministra Horhea Zoregijete iz vremena ozloglašene, surove vojne diktature Horhea Redonda. To je bio razlog da mu holandske vlasti ne dopuste da prisustvuje venčanju svoje ćerke i tadašnjeg prestolonaslednika 2002. godine. Uprkos tome što je strankinja i nosi breme svog prezimena, lepa Maksima očaravajućeg osmeha, uspela je da „kupi” svoje podanike neposrednošću, vedrinom i besprekornim modnim stilom. Zajedno sa suprugom predsedava dobrotvornom organizacijom Orindž i počasni je član organizacija koje je promovišu obrazovanje, nauku i istraživanje. Aktivna je u Savetu za preduzetništvo i finansije i članica Državnog saveta. Ostvarena je i na privatnom planu, kao majka tri tinejdžerke.

KO JE I DALJE NAJVOLJENIJA PRINCEZA PROČITAJTE NA SLEDEĆOJ STRANI

PageBreak

Najvoljenija princeza na svetu morala je da se nađe na ovoj listi jer njena lepota, prefinjenost, plemenitost i harizma nisu izbledeli ni 21 godinu nakon tragične i misteriozne smrti. Ledi Di nije imala stvarnu moć niti je mogla da donosi odluke na britanskom dvoru, ali je zato imala sve simpatije i naklonost običnih ljudi širom sveta.

PROČITAJTE VIŠE: KRALJEVSKI POKLONI: od zvezdane prašine do vreće soli, britanski plemići dobijaju neobične i originalne darove

Život je posvetila dobrotvornom radu i svoju popularnost i položaj koristila da skrene pažnju javnosti na probleme bolesnih i siromašnih. Provodila je vreme po bolnicama, školama, prihvatilištima, putovala u ugrožena područja i strpljivo slušala one kojima je pomoć bila potrebna. Prva se javno rukovala sa osobom zaraženom HIV-om što je do tada bilo nezamislivo, kao i sa obolelima od lepre u Indiji, prošetala deminiranim područjem u Angoli i Bosni kako bi skrenula pažnju na opasnost od korišćenja ovog podmuklog oružja. Vodila je dobrotvornu organizaciju koja je uspela da prikupi više od 44 miliona dolara donacija. Ko zna koliko bi još plemenitih stvari uradila da nije nastradala u 36. godini.

Tekst: Vanja Ostojić

Izvor: Lepa & Srećna

LepaiSrecna Svojim angažovanjem učinile su mnogo toga dobrog i šarmom osvojile srca podanika i svetske javnosti.