Moda se menja iz godine u godinu, ali postoje komadi koji se uporno bore sa vremenom. Nisu više toliko popularni kao nekada, ali mnogi prepoznaju njihovu vrednost i vole da ih nose. Među njima su, na prvom mestu, šeširi i kape. Nosili su ih muškarci i skidali u znak poštovanja kada se pozdravljaju, a žene nisu mogle da zamisle da se u javnosti pojave bez šešira. Danas, kako kažu prodavci šeširdžijskih i kapadžijskih radnji, nose ih sve više mladi, ali i poznate ličnosti.

"Rade Šerbedžija je stalno kod nas. Čak nam je dolazio u Džoni Dep kad je bio u poseti Beogradu. Takođe, svaki onaj šešir koji nosi recimo Đorđe David napravljen je kod nas", podelila je sa nama Caca, zaposlena u prodavnici "Kape Rade" u Balkanskoj ulici i dodala da su kape i šeširi često neizostavni delovi nošnje, uniforme ili pozorišnih rekvizita. Takođe,srpska nacionalna kapa (originalno vojna), šajkača, i danas se kupuje kao suvenir ili povodom raznih, nacionalnih dešavanja.

Šeširi (3).jpg
Foto: Mondo / Stefan Stojanović Šajkača

Popularna serija "Birmingemska banda" ("Peaky Blinders"), podstakla je mlade da počnu da kupuju kape kakve nose glumci serije, takozvane "dendi" kape, koje su se nosile tridesetih godina prošlog veka. Kapadžija Nataša Valdevit, koja takođe radi u Balkanskoj ulici (u radnji "Kape Boško"), istakla je da postoje muški modeli kapa, koje nose pretežno žene:

"Na primer, Moskovljanka je zvanično muška kapa, ali je bila veoma popularna među ženama pre nekoliko sezona. Ponekad se desi da muški model postane ženski", objasnila je Nataša.

Šeširi (5).jpg
Foto: Mondo / Stefan Stojanović Moskovljanka

Takođe, pojedini modeli, iako su popularni, nisu baš univerzalni, ne mogu da stoje svakome:

"Često se dešava da mušterije traže "dendi" kapu, ali kad je probaju, shvate da dosta široka, sama po sebi, pritom, ne mislim na obim glave, već na taj gornji deo kape zna da bude malo širi i to ne može baš svako da iznese".

Šeširi (10).jpg
Foto: Mondo / Stefan Stojanović "Dendi" kapa, popularizovana serijom "Birmingemska banda" (Peaky Blinders) na kalupu za povećanje obima

Materijali koji se koriste za kape i šešire razlikuju se u zavisnosti od toga koje je godišnje doba, pa tako leti možete da birate šešir od trakala, sisala, paname, morske trave, pirinčane slame, presovane slame ili kapu od tankog pamuka i lana, dok zimi imate na raspolaganju vunu, somot, tvid ili zečju dlaku, koja je među skupljim materijalima.

Beretka
Foto: Mondo / Stefan Stojanović Zimska kapa, beretka

Takođe, zimska kapa će najčešće imati postavu, koja je, na primer, viskozna. Kao materijal koji je nekada bio među omiljenima, Nataša je izdvojila grombi tkaninu, veoma izdržljivu i "debelu", od koje su se najčešće šili zimski odevni predmeti:

"Grombi materijal ima šaru kao riblja kost, vrlo prepoznatljivu. Od njega su se pravili kaputi. Kada sam krojila taj materijal, tu treba snaga, zaista zapneš, ne ide lako", prisetila se Nataša i dodala da se zbog takvog kvaliteta i danas sreću grombi kaputi.

Ako odlučite da naručite šešir ili kapu po svojoj meri, budite oprezni kada birate model, ali i materijal. Svaki "pada" drugačije, pa tako može da se desi da vam se model dopadne na slici, ali kada se izradi, izgleda potpuno drugačije, jer ste odabrali pogrešan materijal.

Šeširi (11).jpg
Foto: Mondo / Stefan Stojanović Proces krojenja kape

Prema rečima radnica, naših sagovornica, mušterije često greše kada su modeli šešira i kapa u pitanju, pa tako misle da postoji "panama" model šešira, iako se taj naziv odnosi samo na vrstu materijala. Takođe, pamučne kape koje imaju obod mnogi smatraju šeširima, ali Nataša objašnjava u čemu je razlika:

"To nije šešir. To je pamučna kapa koja nema čvrstu formu. Ona podseća, ali nije šešir, jer nema strogu formu i tu strukturu materijala. Nju zovemo 'ribarska kapa', 'basket het' ili 'reperska kapa". 

Šeširi se izrađuju dugo, potrebno je i po nekoliko dana, jer se materijal specijalno obrađuje kako bi bio dovoljno čvrst i imao jedinstvenu formu, pa tako neki modeli u proseku koštaju oko 10.000 dinara. Za kapu je potrebno manje vremena, ali je proces takođe složen i zahteva dosta strpljenja i veštine. Njihova prosečna cena je oko 2.500 dinara.

Ako se desi da vam se nakon nekog vremena kapa malo "skupi", zbog kiše i pranja, moguće je da je proširite u kapadžijskoj radnji za nekoliko milimetara uz pomoć kalupa. Na taj način nećete morati da se odreknete omiljene kape, jer sudeći po iskustvima drugih, kada se jednom naviknete da je nosite, teško ćete izlaziti bez nje! Odaberite modni komad po svojoj meri i dodajte upečatljiv detalj svom stilu

Više fotografija pogledajte u galeriji:

Foto: Mondo / Stefan Stojanović Različiti modeli šešira i kapa

Bonus video:

Kineski radio Internacional Šeširi ukrašeni tradicionalnom tehnikom

 Tekst: Lepa&Srećna/K.L.