Medicina je danas toliko napredovala da može gotovo sve - da izleči bolove, brojne bolesti, ispravi razne deformitete, ali i da učini da vreme "krene unazad".
Estetska hirurgija danas je jedna od najrazvijenijih grana medicine za koju više nisu vezane zablude - žene, ali muškarci, koji nisu zadovoljni svojim izgledom ili žele da izgledaju mlađe, danas se lakše odlučuju na tretmane koji su danas dostupniji nego ikada, a neki od njih čak više nisu toliko invazivni.
Ko se danas odlučuje na estetske tretmane? Da li znamo dovoljno o njima? Šta se dešava kada estetskoj korekciji prođe "rok trajanja"? Sve to nam je otkrila dr Nada Maksimović, specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije u Domu zdravlja Medi group.
Zašto se, po vašem mišljenju, žene danas odlučuju na estetske korekcije? Šta vam govore? Da li je u pitanju lična želja ili želja da se dopadnu drugima?
Često krivimo žene da se podvrgavaju estetskim zahvatima kako bi se svidele nekom muškarcu, ali smatram da su to predrasude i da ne možemo da generalizujemo tako kompleksnu temu. Kompleksna je jer često obuhvata i psihosocijalne faktore, a ponekad i zdravstvene. Naravno, ima tu žena koje žele da uspeju na nekom polju, pa smatraju da izraženijim atributima to mogu da postignu. Ima i žena koje jednostavno nisu zadovoljne, recimo svojim grudima, pa ih uvećaju, a opet ne nose dekoltee ili provokativnu odeću. U neinvazivnijim delovima estetike, imamo i dame kojima smeta usecanje borica na čelu i upadanje pudera u njih, ili kada im se gornja usna pri osmehu ne vidi, pa odrade neuromodulatorni tretman ili koriguju usne hijaluronskim filerom.
Sa zdravstvenog aspekta, imam zaista pacijentkinje kojima je zbog funkcionalnosti potrebna korekcija, a primeri za to su tubularne dojke u žena, ginekomastija u muškaraca, rinoplastika funkcionalna i estetska u istom aktu za oba pola, te estetskomedicinske korekcije nakon niza operacija rascepa usne ili nekih prethodnih trauma.
Teško je razgraničiti od koga potiču indikacije u zdravih pacijenata kada se podvrgavaju estetskim korekcijama, ali je lako reći „ne“ ako ste svestan i savestan hirurg i razumete kada pacijentove želje prete da pređu granicu normalnog i društveno prihvatljivog izgleda.
Žene kojeg starosnog doba najčešće traže estetske korekcije lica i koje procedure su najtraženije?
U mojoj praksi zaista ima i muškaraca i žena svih starosnih doba. Kod mlađih je to često preventiva i tome se sve više okrećemo, da se podigne svest o nezi kože injektabilnim metodama kako bi nam ona sutra bila zahvalna, a ne samo da se estetika svodi na korektivne procedure već nastalih problema.
Kod starijih osoba je to češće hirurgija, kad žele drastičnije promene, jer ne postoje ni laseri ni injektabilne metode koje bi kožu i potkožne strukture mogli da vrate na svoje mesto. Znači tu već pričamo o estetskim operacijama: blefaroplastike, fejslifting, liposukcije sa Renuvion zatezanjem kože, abdominoplastike i drugo. Kako je Suzana Mančić prošla sa blefaroplastikom?
Koliki je "rok trajanja" filera, botoksa i drugih intervencija, odnosno posle koliko vremena se moraju raditi ponovo? Šta se dešava sa kožom kada taj rok istekne?
Sve intervencije imaju jedan vid roka trajanja, ali se nikad ništa ne vrati na staro. Danas u estetskoj medicini izbegavam da odgovorim na pitanje koliko traje filer ili botoks, jer je to zaista individualno. A najveća zabluda je da po razgrađivanju injektabilnih proizvoda koža i lice postaju gori. To nije tačno, jer svaka supstanca koja se injektuje ujedno radi i stimulaciju našeg kolagena, manje ili više, mikrotraumom iglom ili kanilom, a potom i svojom postepenom razgradnjom.
Tako da, procedure se, zavisno koje su, mogu ponavljati i dosta brzo. Uvek možete za mesec i po dana dodati još malo hijaluronskog filera u usne, ili za tri-četiri meseca obnoviti dozu botoks tretmana. Isto važi i za estetsku hirurgiju. Operišemo kapke, ali kažemo pacijentu da će kroz par godina, mali sloj kože opet da se spusti. Operišemo grudi, uvećamo ih implantatima, no pacijent mora biti svestan da će one vremenom padati. Jednostavno, tu je sila zemljine teže, gravitacija, i nju ne možemo trajno da pobedimo.
Da li su vam dolazile žene koje su se pokajale zbog estetskih korekcija? Ima li "vraćanja nazad"?
Naravno, kao i u svakom poslu, ima „šta bi bilo kad bi bilo“, tako da ima pacijenata koji se kaju zbog prethodnih intervencija. Obično su to pacijenti nekog drugog lekara, kao što je uobičajeno među pacijentima da rade preglede na više mesta. To su mahom pacijenti koji su imali loš ishod operacije, te su nezadovoljni istim. I za većinu komplikacija ima rešenja, ako su procedure izvedene registrovanim i proverenim materijalima. Iz tog razloga, neophodno je da svaki pacijent dobro i temeljno ispita kod koga ide na estetske operacije, jer to mora biti specijalista plastične, i nijedne druge, hirurgije. Mora da istraži gde ide na injektabilne procedure, jer i tu mora da se radi o lekaru ili stomatologu koji te procedure izvodi u medicinskim ustanovama. Ono što ja volim da kažem pacijentima, a često se ljute zbog toga, iako bez ikakvog prava, ako ne platite na mostu, može se desiti da ćete platiti na ćupriji.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Tekst: Lepa&srećna/B.S.
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka