Od davnina su se sapuni kuvali u kazanima iznad ognjišta i onako sirovi i nimalo privlačnog izgleda i mirisa, bez ikakvih dodataka i aroma, koristili se za ličnu higijenu i pranje veša.

Sapun se pravi od dve komponente - masti i baze, i nastaje reakcijom ova dva jedinjenja. U pomenutim kazanima nekada su se (ali se ti starinski recepti ponegde na selu koriste i danas) krčkali svinjske kožice od slanine, čvarci, stara mast i slične namirnice životinjskog porekla. 

Prema receptu naših baka dva kilograma masnih sastojaka stavi se u tri litra vode i u to doda pola kilograma žive sode. Sve zajedno kuva se oko dva sata i za sve to vreme potrebno je mešati masu. Da li je sapun kuvan ili ne proverava se uz pomoć noža. Umočite nož u sapun i ako se masa oko noža odmah stvrdne znači da je kuvan. 

Nekada se kuvani sapun izlivao u rupičasti sanduk koji je bio obložen mokrom krpom tako da je voda iz sapuna mogla da se ocedi kroz rupice. Kada se ohladi sapun se odvoji od krpe i reže velikim nožem na komade željene veličine. 

Na sledećoj strani, pročitajte osnovni recept za sapun.

PageBreak

Tako je bilo nekada, a danas bi lakši recept mogao da glasi: u staklenu posudu sipajte 50 ml vode i mešajući dodajte supenu kašiku kristal natrijum-hidroksida. Zatim u većem loncu otopite 100 g svinjske masti i dodajte razmućenu vodu sa natrijumhidroksidom. Mešajte još pola sata, sve dok ne dobijete gustu masu. Svaki dalji korak obrade i oplemenjivanja sapuna isključivo je vaš izbor. U domaći sapun možete, na primer, dodati sitnije komade žitarica (ovsa, raži, mekinje...) i tako će vaše higijensko sredstvo imati i svojstvo prirodnog pilinga. 

U domaće sapune možete dodavati čajeve po želji, sušene biljke, macerate, biljne butere, a maslinovo, kokosovo, kantarionovo, lavandino i palmino ulje su najčešći uljni sastojci ovih kućno rađenih proizvoda. Od organskih dodataka u sapunu može se naći jogurt, med, pahuljice, voće, povrće... mada, po nekim iskustvima, prirodni dodaci koji su se najbolje pokazali u ovom proizvodu su bundeva, šargarepa, kopriva i narendane korice limuna i pomorandže. 

Domaći sapuni mnogo više prijaju našoj koži nego fabrički zato što ovi ručno pravljeni pene zahvaljujući kombinaciji kvalitetnih ulja, a ne zbog hemijskih sastojakakoji sadrže industrijski. Svi industrijski sapuni u sebi ne sadrže glicerin, za razliku od domaćih, jer se on iz njih izdvaja da bi se kasnije koristio u druge kozmetičke preparate. Uz domaćesapune zaboravite na isušavanje i perutanje kože.

Ako želite da napravite sapun sa šarama, nemojte da ga bojite već samo rastopljenu smesu razlijte u kalup. Kanite nekoliko kapi boje i masu drvenim štapićem promešajte par puta. Ukoliko vam se više sviđa da šare budu jedva primetne i tanke, za mešanje koristite čačkalicu. 

Višebojne sapune dobićete ako kalup punite u tri ili više slojeva različitih boja. Ne zaboravite da svaki sloj prvo mora dobro da se ohladi pa tek onda da se na njega razlije sledeći sloj u drugoj nijansi.

Eterična ulja se ukapavaju u smesu sapuna u trenutku dok je ona još vruća, odnosno dok je još na pari.  

Na sledećoj strani, pročitajte šta sve možete dodati u domaći sapun.

PageBreak

Kao što ga pravite od sastojaka i aroma po sopstvenom izboru, domaći sapun možete i da oblikujete po želji. Za kalup možete da koristite svašta: plastični deo od bombonjere odlično će poslužiti za male sapune, kalupe za kolače i kuglofe, plastične dečje modlice za pesak ili kalupe koje možete sami da oblikujete od specijalnih, lako savitljivih traka, poput aluminijumskih. Ako želite da u srcu sapuna bude ruzmarin, lavanda ili menta, opranu biljku pincetom stavite u do pola naliven kalup, a zatim preko nje razlijte toplu smesu sapuna. Ako sapun ne može lako da se izvadi iz kalupa, stavite ga na par minuta u zamrzivač i izvadite posle toga.  

Lavanda - Ako želite da vaš domaći sapun u sebi sadrži i sitno seckane sveže cvetiće lavande ili izmrvljenu suvu biljku, pospite prazan kalup cvetovima lavande i preko njih razlijte tanki sloj sapuna. Ovaj postupak ponavljajte sve dok ne popunite kalup do vrha. U ovom slučaju ne morate da čekate da se svaki sloj sapuna ohladi. 

Čokolada - domaći sapun može mirisati kao vaša omiljena poslastica. U neutralnu smesu sapuna dodajte vanilu, kakao prah, mirisno ulje sa aromom čokolade ili mrvice izdrobljenih zrnaca kafe. Ovakav sapun biće savršen ugođaj za sva vaša čula dok se razbuđujete, a i pokazao se kao dobar piling kože. 

Malina - u zavisnosti od biljnih i eteričnih ulja koja dodajete u sapun, a odgovaraju vašem tipu kože, neodoljiv miris dobićete i od kaše od nekoliko izblendiranih malina (svežih ili onih iz zamrzivača), ili dodavanjem prehrambene bezalkoholne jestive boje sa ISO sertifikatom. 

Kivi - Sapun od kivija preporučuje se pre svega za negu lica zato što ova tropska voćka dobro reguliše masnoću kože i sužava proširene pore, bogata je vitaminom C koji održava mladolikost kože i štiti je od starenja, a jača i njeno vezivno tkivo. 

Ivana Vušković