Uveče, pre spavanja, vaša koža se oseća baš kao i vi - potrebno joj je da se odmori i oslobodi stresa. Sva oštećenja nastala usled dnevnih, štetnih uticaja i tenzije, treba popraviti tokom sna. Naučnici su ustanovili da se tokom sna usporavaju cirkulacija i vegetativni nervni sistem, a mišići se opuštaju. Bez obzira na to što ulazi u jednu vrstu mirne faze, telo je tokom noći veoma aktivno.

Krvni sudovi u mozgu tokom sna izlučuju hormon rasta i tada u našem telu počinje neka vrsta anti age programa, odnosno deljenje ćelija i stvaranje kolagena. Noću se koža bolje opskrbljuje vodom jer mirujemo i ne gubimo tečnost. Ovaj proces zaslužan je za revitalizaciju svih organa, pa tako i naše kože. Hormon rasta, na žalost većine dama, izlučuje se samo tokom sna, tako da je dobar i kvalitetan san najvažniji činilac u lancu održavanja mladolikog izgleda.

Koža se hrani noću.

Noćno doba rezervisano je za ishranu kože hranljivim kremama koje u sebi sadrže sve aktivne satojke neophodne za njenu regeneraciju.Većina noćnih krema sadrži emolijente (razna ulja i omekšivače) i ovlaživač (glicerin). Emolijenti koži daju mekoću, glatkost i elastičnost, dok ovlaživači povećavaju sadržaj vode u koži jer vežu za sebe dodatnu vlagu.

  • ćelije kože najintenzivnije rade između 22 sata pre ponoći i do 4 sata ujutro.
  • dok spavamo, aktiviraju se fibroplasti, ćelije koje podstiču proizvodnju elastičnih vlakana.
  • suva koža najviše „voli“ noć zbog obilja ulja u kremama.
  • AHA kiselina je dobar „čistač” kože jer odstranjuje mrtve ćelije sa površinskog sloja.
  • antioksidanti u kremi pomažu „brisanju” borica koje nastaju zbog raznih štetnih uticaja.
  • vitamin A, odnosno retinol, može da podstakne proizvodnju novog kolagena.
  • elastičnost i tonus kože najbolje čuvaju esencijalna ulja, ginseng, sojini izoflavoni.

Ivana Vušković