Pore imamo svi - one su normalne, prirodne i apsolutno neophodne.

Kako dermatolozi objašnjavaju, pore su vidljivi otvori minijaturnih "levaka" - izlaza lojnih žlezda - koji transportuju sebum i tako održavaju zdravlje i vitalnost kože. U pravilnom položaju njih održava toliko poznat i željen protein u koži - kolagen.

Postoji uverenje da se pore "šire" i "skupljaju" ali lekari tvrde da ovaj utisak imamo zato što pod nekim uslovima pore samo izgledaju šire. Pod dejstvom štetnih faktora ali i starenja, kao i u zavisnosti od tipa kože, pore nekad izgledaju "proširene" i zato mnogi traže odgovor na pitanje - kako ih suziti.

Zapravo - treba naći način da one IZGLEDAJU uže.

Pore su najvidljivije na najvidljivijim mestima na licu – na nosu, na obrazima, na čelu i na bradi. To predstavlja estetski problem koji može da se reši, a prvi uslov je da se koža neguje na pravi način. Ako se pore redovno čiste i izbegava ono što ih puni prljavštinom, sigurno je da će izgledati manje.

Da li su proširene pore nasledne?

Ukoliko u porodici imate nekog kome pore često izgledaju vrlo velike, moguće je da ćete to videti i kod sebe - naime, masna koža se nasleđuje od roditelja, a na njoj su i pore veoma vidljive. Nasleđivanje tipa kože se ne može kontrolisati ali možete da je pravilno negujete.

Da li stariji ljudi imaju veće pore na licu?

Pošto na izgled pora utiče kolagen, s gubitkom kolagena i pore će izgledati drugačije. Zato je važno održavati zdravlje kože lica, pa će i u zrelim godinama pore izgledati sitnije.

Da li povećane pore na licu mogu da se kontrolišu?

Postoje faktori koji utiču tako da pore izgledaju povećano. To su:

  • jaki slojevi šminke
  • preveliko izlaganje jakom suncu
  • zapušene pore na licu - mitiseri.

Jaka šminka

Ukoliko često koristite jaku šminku, njeni sastojci će - zajedno sa ostalim nečistoćama iz okoline - puniti pore i zatvarati ih. Takve pore izgledaju još šire. Zato je veoma važno redovno i temeljno uklanjanje šminke.

Izlaganje suncu

Prevelika izloženost suncu crpi iz organizma dermis, elastin i vodu iz kože, što dovodi do skupljanja tkiva ispod kože i povlačenja ivica pora, što ih vizuelno čini većim.

Zapušene pore

Više masnih ulja na koži, mrtve ćelije kože i ostale supstance koje se nađu na koži veoma se lako se sakupljaju na licu. Nečistoće još lakše nalaze put do pora i mogu ih vrlo brzo zapušiti. To se može sprečiti maskama, sredstvima za čišćenje lica, pilingom, umivanjem i drugim metodama. Upravo zbog toga su higijena i piling lica neophodni, kako bi se pore dobro očistile i time učinile vizuelno sitnijim.

Proširene pore i mitiseri

Mitiseri su zapravo pore zapušene raznim nečistoćama. Važno je da se redovno čiste jer se zapušeni kanal lojne žlezde može inficirati.

Proširene pore i crvenilo

Najpoznatije oboljenje kože uzorkovano crvenilom i oticanjem lica je rosacea. Ako je koža podložna crvenilu, valja izbegavati piling, jer on može dodatno da je iziritira. Ako imate problem sa crvenilom lica, važno je da koristite sredstva za čišćenje pora i sredstva za hidrataciju lica na prirodnoj bazi koja nemaju nikakve arome niti agresivnih sastojaka. 

Čišćenje pora na licu

Najjedostavniji način da pore izgledaju sitnije je da ih redovno čistite. Ako koža omekša parom, možete da uklonite nečistoće blažim ili jačim pilingom, a zatim uklonite višak masnoće tonikom. Maske za čišćenje  kože takođe pomažu da pore budu čistije. 

Kako zatvoriti pore na licu

Pore na licu koje izgledaju proširene često doprinose i tome da izgledate starije. Zato je dobro da često koristite prirodne preparate koji kontrolišu sebum i čiste pore: 

Čišćenje lica sodom bikarbonom

Za ovu masku potrebno je:

- kesica sode bikarbone,

- tri kašičice vode.

Maska za pore sa sodom bikarbonom jedna je od najboljih prirodnih maski za čišćenje lica. Pomešajte sodu bikarbonu sa vodom tako da se dobije gusta masa. Pre stavljanja maske operite lice i malo ga naparite, pa nanesite mešavinu i trljajte nežno kružnim pokretima lice, da mešavina očisti nečistoću iz pora, a nakon pola minuta isperite vodom. Koža će izgledati svetlija, nežna i čistija. To je i spas od mitisera!

Maska od gline za čišćenje pora

Potrebno je:
- dve kašičice gline,
- dve kašičice hladne vode.
- Proširene pore na licu smanjuju se i glinom. Pomešaj vodu sa glinom i namaži masku na lice. Kada se skroz osuši isperi je hladnom ili mlakom vodom. Bela glina je bolja za suvu i osetljivu kožu, a za masnu kožu koristi zelenu. Glinu za lice kupuj u apoteci.

Benzoil peroksid za pore na licu

Gel ili losion sa benzoil peroksidom možeš koristiti kako bi očistila lice od ostataka prljavštine i masnoće iz pora. Losioni koji sadrže benzoil peroksid smanjuju masnoću na koži, uklanjaju bakterije i mrtve ćelije i sprečavaju dalje širenje i rastezanje pora. Ovaj metod često savetuju dermatolozi, ali isto tako može biti veoma opasan. Benzoil peroksid ne prija svakom tipu kože i njegovo nanošenje na lice može izazvati reakcije poput peckanja, svraba, osipanja kože i crvenila. Ukoliko se odlučiš za ovaj metod prvo probaj samo na jednom delu lica, u slučaju pojave eventualnih reakcija.

Alfa hidroksi kiseline za pore na licu

Alfa hidroksi kiseline su veoma dobre za negu kože lica, najviše zbog toga što prirodno nalaze u voću. Proširene pore na licu tako što sa površine uklanjaju sav nepotreban teret, svu nečistoću i suvu kožu. Ovaj prirodan način smanjivanja pora se praktkuje za suvu kožu, jer se pokazao kao odličan način za njeno obnavljanje.

Maska za pore od belanceta

Potrebni sastojci su:
- dve kašičice limunovog soka,
- jedno jaje,
- nova četkica za zube.
- Proširene pore na licu možeš smanjiti maskom od belanceta koja se priprema ovako. Iscedi sok iz limuna i pomešaj sa belancetom, pa dobro izmućkaj, dok masa ne postane skoro penasta. Umij se pa nanesi masku na lice, a zatim četkicom nežno masiraj kožu u krug (nabavi veoma mekanu četkicu, jer će ti gruba izgrebati lice). Ostavi da odstoji oko pet minuta, pa isperi lice hladnom vodom.

Maska od paradajza za pore na licu

Za ovu masku potreban ti je jedan paradajz i napravi je ovako. Operi ga i očisti od otpadaka, pa ga zatim izmiksaj da postane kaša – pulpa. To nanesi na lice i pusti da odstoji pet minuta, a zatim isperi hladnom vodom. Paradajz na lice možeš da staviš i na drugi način. Iseci ga na pola i očisiti, a zatim stavi tu polovinu na područje sa vidljivim porama. Ukoliko imaš proširene pore na više mesta, stavi paradajz svuda, a nakon pet minuta isperi lice hladnom vodom.

Maska za pore od kivija

Kivi sadrži vitamin C, pa se često koristi u maskama za lice. Potreban ti je kivi i malo vode za piling lica. Izblendiraj jedan kivi i pomešaj sa vodom, da masa postane kremasta. Nanesi i nežno utrljaj masku da odstoji oko 15 minuta, a zatim isperi hladnom vodom.

Masa od aspirina za pore na licu

Potrebno je:
3-4 tabletice aspirina,
2-3 kašičice tople vode.
Izgnječi aspirin i pomešaj sa tolom vodom da dobiješ kremastu masu, kao pastu. Masku namaži na lice i ostavi da odstoji do 10 minuta, pa je isperi nakon toga. Ako ti je koža osetljiva ili si alergična na aspirin, ova maska nije za tebe.

Proširene pore - kozmetika

Pore su najviše vidljive na masnoj koži, a njoj prijaju sledeći sastojci:

  • arnika - biljka koja deluje antiseptično, dobra je za zarastanje rana i koristi se kao obloga kada je koža natečena,
  • belance – zateže kožu,
  • glina – bogata je mineralima koje čiste nečistoće sa kože,
  • kopriva – ima brojne lekovite sastojke i
  • žalfija – osvežava lice i koristi se kao obloga, čini kožu čistom i nežnom.

Saveti bonus:

izbegavajte jako sunce
ne koristite jaku šminku,
ne spavajte sa šminkom,
redovno čistite kožu maskom, pilingom, sredstvom za čišćenje,
ne čistite prstima mitisere i bubuljice,
prirodne maske koristite dva do tri puta nedeljno.
izbegavajte grube peškire i grube četkice,
obavezno nakon maske hidrirajte kožu.

Prilagođeno sa: Ona portal / tekst: Kristina Stojanović