Hiperpigmentacija je poremećaj na koži koji se ogleda u tamnim mrljama na izloženim područjima kao što su ruke i lice.

Nastaje zbog porasta količine melanina, pigmenta koji uslovljava boju kože, a prvenstveno ima zaštitnu funkciju, štiteći nas od štetnog zračenja sunca. Razlikuju se dve melaninske pigmentacije: konstitucijska je određena genetski i određuje boju kože odnosno promene koje nastaju nakon izlaganja suncu ili veštačkom UV zračenju, hormonskom stimulacijom kao i pod uticajem drugih faktora. 

Hiperpigmentacija pripada drugom tipu i nastaje kada su melanociti, ćelije koje proizvode melanin, previše stimulisani pa proizvode više pigmenta nego što je potrebno. Usled povećanja broja pigmentnih ćelija nastaju tamne mrlje, a najčešći faktor, iako ne i jedini, jeste sunce, odnosno UV zraci. Oni podstiču melanocite na preterano stvaranje melanina - zbog čega, između ostalog, leti dobijamo preplanuo ten.

UZROCI

Sunce

Pigmentacijske mrlje poput staračkih pega uzrokovane su preteranom izlaganju suncu. Pojavljuju se na delovima tela koji su izloženi sunčevim zracima kao što su lice i ruke, a kod većine postaju izraženije posle pedesete godine. Osim toga što treba voditi računa o zaštiti od sunca, treba imatu u vidu da hiperpigmentaciju dodatno potencira korišćenje preparata koji sadrže fototoksične sastojke kao što su kantarionovo ulje, bergamot i grejpfrut. 

Hormoni

Melazma se često javlja kod velikog broja trudnica. Nastaje zbog hormonskih promena i promenjene pH vrednosti kože, što prouzrokuje trudnoća ili zbog korišćenja kontracepcijskih pilula. Najčešće prođe sama od sebe ili posle prestanka hormonske terapije.

Povrede

Područje na kom je koža bila povređena mnogo je tanje, a time i osetljivije. Tamne fleke se uglavnom pojavljuju kod onih koji imaju problema s aknama, ali ih mogu izazvati i agresivni kozmetički zahvati. Mogu nastati na mestu ožiljka od povrede, operacije ili posekotine. 

Geni

Sa hiperpigmentacijom najviše problema imaju žene s Bliskog istoka, iz Indije, Južne Amerike i Azije. Ipak, danas nijedno područje na svetu nije pošteđeno štetnog delovanja sunčevih zraka, pa ovaj problem ima sve više žena, bez obzira na boju kože.

PROČITAJTE VIŠE: AKO ŽELITE DA IZGLEDATE KAO PRAVA DAMA: 5 predloga za savršen manikir

PREVENCIJA

Na hiperpigmentaciju čiji su uzrok genetska predispozicija i hormonski disbalans ne možemo previše uticati, ali zato možemo da negujemo i štitimo kožu od štetnih UV zraka. Oni nisu samo najčešći razlog pojave tamnih mrlja već i pojačavaju pigmentaciju bez obzira na njen uzrok. Upravo zbog toga najvažniji korak u sprečavanju pojave hiperpigmentacije jeste zaštita od sunca. Osobe sklone hiperpigmentaciji, one čije lice krase pegice i svetlog su tena, cele godine moraju da koriste zaštitne SPF kreme. 

Kako se tretira?

Kreme za izbeljivanje, piling i laser su najdelotvorniji. Ali, pre nego što se odlučite za bilo koji tretman, konsultujte se sa dermatologom. Za vreme bilo kog tretmana protiv hiperpigmentacije nemojte se izlagati suncu.

Izvor: Lepa i Srećna